1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange 2010 Ön Gereksinimleri Artık SP1 Beta ile Kurulumun İçerisinde


0

Exchange Server 2010 RTM kurulumunda öncelikle işletim sistemini hazırlamamız ve gerekli feature ve rolleri kurmamız gerekiyordu. Bence SP1 Beta ile gelen en önemli rahatlıklardan biri artık buna gerek kalmamış olması. Tek yapmamız gereken .Net Framework 3.5 SP1 ve Filter Pack’i kurduktan sonra “Installation Type” ekranında “Automatically install Windows Server roles and features required for Exchange Server” seçeneğini seçmek. Bu işlemden sonra Readiness Check sırasında gerekli roller otomatik olarak yüklenecektir.


Resim-1


Resim-2

Ayrıca Client Access Server’ınız birden çok rol bulunduruyorsa (örneğin Typical kurulum yapıp HUB/CAS/MBX aynı sunucu üzerinde topladıysanız) o zaman bu adreste bulunan  .NET 3.5 SP1 hotfix rollup’ı yüklemeniz gerekiyor eğer kurulum penceresinde yazan yardım adresine basarsanız Beta olduğu için ulaşamayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz