1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. PowerShell ile SCCM 2012 IP Subnet Boundary Oluşturulması

PowerShell ile SCCM 2012 IP Subnet Boundary Oluşturulması

System Center Configuration Manager 2012 kurulumu sonrası yapılması gereken temel işlemlerden birisi de farklı lokasyonlar ve site sunucuları için Boundary’lerin oluşturulmasıdır. Bu oluşturulan Boundaryler uzak lokasyonlardaki istemcilerin mantıksal çizilmiş sınırlarıdır ve istemcilerin indirilebilir içerikleri yalnızca bu sınırlar içerisindeki içerik sunuculardan indirmelerini sağlamak için kullanılır.

Boundary’ler var olan Active Directory siteları, IP Subnetleri, IP Prefix leri gibi farklı kriterler kullanılarak oluşturulabilir. Eğer var olan Active Directory site replikasyonu iyi tasarlanmamış ise bu noktada manuel IP Subnetlerinin oluşturulması beklenir. Ancak bazı durumlarda organizasyon içerisinde yüzlerce farklı uzak lokasyon olabilir ve tüm bu lokasyonlar için var olan subnet bilgileri tek tek Boundary olarak eklenmesi gerekebilir.

Görsel ara yüz sihirbazını kullanarak bu eklemelerin gerçekleştirilmesi uzun zaman alan ve hataya açık bir aksiyondur. Bunun yerine Configuration Manager 2012 ile birlikte sunulan desteği kullanılabilir.

Öncelikle yapılması gereken var olan subnetleri içeren bir Excel dosyasının oluşturulmasıdır.

Ardından aşağıdaki script kullanılabilir.

$excel = Import-csv c:\aa.csv

foreach($item in $excel)

{

$Arguments = @{DisplayName = $item.’SUBNET’; BoundaryType = 0; Value = $item.subnet}

Set-WmiInstance -Namespace “Root\SMS\Site_xxx” -Class SMS_Boundary -Arguments $Arguments

}

Bu Script ile adım adım aşağıdaki aksiyonlar gerçekleştirilir:

  • Excel dosyası PowerShell oturumu içerisine aktarılır.
  • Excel içerisindeki her bir adım için Arguments isimli bir değişken oluşturulur. Bu değişken içerisinde isim, boundary tipi ve subnet değerleri atanır.
  • ConfigMgr 2012 sunucusuna ROOT\SMS\Site_SiteCode üzerinden erişim sağlanır.
  • Arguments değişkenindeki değerler kullanılarak Boundary oluşturulur.

İstenildiği takdirde Excel içerisine farklı sütunlar eklenerek farklı Argument değerlerine atama yapılabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap