İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirme Gereksinimleri

Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirme Gereksinimleri


Daha önceki blog yazılarımızda Lync Server 2013 ile birlikte ihtiyaç duyulan yeni Attribute ve Class’ların olduğu ve bu sebeple var olan şema üzerinde bir güncelleştirme gereksinimi duyulduğunu incelemiştik.

Bu yazıda ise Lync Server 2013 kurulumu öncesi gerçekleştirilecek şema güncelleştirmesi için ön gereksinimleri ve aynı zamanda güncelleştirme için gerekli olan PowerShell komutlarından bahsedilecektir.

Active Directory şema güncelleştirilmesi öncesi aşağıdaki ön gereksinimlerin sağlandığından emin olunmalıdır:

  • Hazırlık adımları Windows Server 2012 ya da Windows Server 2008 R2 SP1 (64-Bit) bir sunucu üzerinde çalıştırılabilir.
  • Bu sunucu üzerinde Lync Server Core Components (OCSCore.msi) yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde Microsoft .NET Framework 4.5 yüklenmiş olmalııdır. Windows Server 2012 içerisinde konsolu kullanılarak bu bileşen yüklenebilir. Windows Server 2008 R2 için ilgili kaynak dosyaları \Setup\AMD64 dosyasının içeriğinde bulunmaktadır.
  • Bu sunucu üzerinde Remote Server Administration Tools (RSAT) yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde Microsoft Visual C++ 11 Redistributable yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde 3.0 yüklenmiş olmalıdır.

Ön sağlandıktan sonra yeterli haklara sahip kullanıcılar ile şema genişletme işlemi başlatılabilir. Şema hazırlığı için ilgili kullanıcının Schema Admins grubuna dahil olması, Forest ve Domain hazırlıkları için ise Enterprise Admins grubuna dahil olması gerekmektedir.

Lync Server 2013 ile birlikte sunulan Lync Server Management Shell, Active Directory hazırlığı için tümleşik komutlar içermektedir. Tek yapılması gereken aşağıdaki tabloda bahsedilen komutların Lync Management Shell üzerinde çalıştırılmasıdır.

get-csADServerSchema komutu ile var olan şemanın güncelleştirme ihtiyacı kontrol edilir. SCHEMA_VERSION_STATE_INVALID çıktısı ihtiyaç olduğunu belirtirken SCHEMA_VERSION_STATE_CURRENT çıktısı güncelleştirme ihtiyacının gerçekleştirildiğini belirtir.

Yukarıdaki çıktısına göre güncelleştirme işlemini başlatmak için Install-csADServerSchema komutu kullanılır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap