İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirme Gereksinimleri

Lync Server 2013 – Schema Güncelleştirme Gereksinimleri

Daha önceki blog yazılarımızda Server 2013 ile birlikte ihtiyaç duyulan yeni Attribute ve Class’ların olduğu ve bu sebeple var olan şema üzerinde bir güncelleştirme gereksinimi duyulduğunu incelemiştik.

Bu yazıda ise kurulumu öncesi gerçekleştirilecek şema güncelleştirmesi için Active Directory ön gereksinimleri ve aynı zamanda güncelleştirme için gerekli olan PowerShell komutlarından bahsedilecektir.

Active Directory şema güncelleştirilmesi öncesi aşağıdaki ön gereksinimlerin sağlandığından emin olunmalıdır:

  • Hazırlık adımları Windows Server 2012 ya da Windows Server 2008 R2 SP1 (64-Bit) bir sunucu üzerinde çalıştırılabilir.
  • Bu sunucu üzerinde Core Components (OCSCore.msi) yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde Microsoft .NET Framework 4.5 yüklenmiş olmalııdır. Windows Server 2012 içerisinde Server Manager konsolu kullanılarak bu bileşen yüklenebilir. Windows Server 2008 R2 için ilgili kaynak dosyaları \Setup\AMD64 dosyasının içeriğinde bulunmaktadır.
  • Bu sunucu üzerinde Remote Server Administration Tools (RSAT) yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde Microsoft Visual C++ 11 Redistributable yüklenmiş olmalıdır.
  • Bu sunucu üzerinde Windows PowerShell 3.0 yüklenmiş olmalıdır.

Ön gereksinimler sağlandıktan sonra yeterli haklara sahip kullanıcılar ile şema genişletme işlemi başlatılabilir. Şema hazırlığı için ilgili kullanıcının Schema Admins grubuna dahil olması, Forest ve Domain hazırlıkları için ise Enterprise Admins grubuna dahil olması gerekmektedir.

Lync Server 2013 ile birlikte sunulan Lync Server Management Shell, Active Directory hazırlığı için tümleşik komutlar içermektedir. Tek yapılması gereken aşağıdaki tabloda bahsedilen komutların Lync Management Shell üzerinde çalıştırılmasıdır.

get-csADServerSchema komutu ile var olan şemanın güncelleştirme ihtiyacı kontrol edilir. SCHEMA_VERSION_STATE_INVALID çıktısı ihtiyaç olduğunu belirtirken SCHEMA_VERSION_STATE_CURRENT çıktısı güncelleştirme ihtiyacının gerçekleştirildiğini belirtir.

Yukarıdaki komut çıktısına göre güncelleştirme işlemini başlatmak için Install-csADServerSchema komutu kullanılır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap