1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2013 – Schema Değişiklikleri Neler?

Lync Server 2013 – Schema Değişiklikleri Neler?

Microsoft tarafından sunulan yeni ürünlerin birçoğu kurulumdan önce var olan Active Directory şemasında bazı değişikliklerin yapılmasını ön gereksinim olarak sunmaktadır. Bu ön gereksinimler ışığında gerçekleştirilen şema hazırlıkları ile birlikte var olan şemaya yeni attributelar ve class’lar eklenir. Böylece yeni kurulan ürün ihtiyaç duyduğu bu objeleri kullanarak fonksiyonlarına devam edebilir.

2013 de benzer ihtiyacı duyan uygulamalar arasında yer alıyor. Sunduğu birçok yenilikten faydalanmak isteyen organizasyonlar test ortamlarına ya da var olan üretim ortamlarına 2013 konumlandırarak bu yeni özellikleri hızlıca test etmek istiyorlar. İşte bu noktada öncelikle var olan Active Directory şemasının 2013 kurulumu için hazırlanması gerekiyor.

Bu blog yazısında şemanın hazırlanmasından ziyade bu hazırlık ile birlikte şemaya hangi yeni Attribute ve Classların eklendiğini inceliyor olacağız.

Server 2013 ile birlikte aşağıdaki yeni Attribute lar eklenmiştir:

Yukarıda bahsedilen yeni eklenen Attributeların dışında şema hazırlığı aynı zamanda aşağıdaki var olan Class’larda değişiklikler gerçekleştirir:

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap