1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010 da Kullanıcı Politikaları

Lync Server 2010 da Kullanıcı Politikaları

Lync 2010 da kullanıcı ortamı kullanıcı politikaları ile yönetilir. Bu politikalarla kullanıcıların nelere hakkı olup olmadığı, kullanacakları ortamla ilgili ayarlar bu politikalar sayesinde yapılır. Lync 2010 da kullanıcı ortamını yönetmek için birçok politika mevcut fakat bu politikaların hepsi Lync Server 2010 yönetim panelinden ayarlanamıyor. Lync Server Yönetim panelinden yapılamayan ayarları Powershell ile yapabilirsiniz.

Powershellde kullanıcı politikası uygulamak için Set-CsClientPolicy komutunu kullanırız.

 
 

Kullanıcı politikaları Lync de üç seviyede uygulanır. Bunlar Global, Site ve User Policylerdir.

Tahmin edeceğiniz üzere politika bazlı çalışan sistemlerde çakışan politika olursa kullanıcıya en yakın politika uygulanır.

Set-CsClientPolicy komutunun detaylı kullanımı ve tüm parametrelerin detaylı açıklamasını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398300.aspx

Lync üzerinde kullanıcılara uygulayacağın politikalar oldukça fazladır. Şimdi Set-ClientPolicy komutu ile birkaç örnek yapacağız.

Lync üzerinde Global bir politikayı aşağıdaki gibi oluştururuz.

Set-CsClientPolicy Global – BlockConversationFromFederatedContacts: $True   -DisableEmoticons: $True – -IMWarning “Uyarı: Bu sistemdeki tüm konuşmalar kaydedilmektedir. Lütfen ortamda özel ve şirket verilerini paylaşmayınız. Teşekkürler”

Yukarıda Global bir politika oluşturduk bu politika tüm Lync organizasyonundaki kullanıcılara uygulanır.

Lync üzerinde bir Site politikası ile aşağıdaki gibi oluşturulur.

New-CsClientPolicy
site:IST

Bu komut ile IST site ı için bir politika oluşturduk. Şimdi oluşturduğumuz politikanın ayarlarını yapalım.

Set-CsClientPolicy site:IST -Description “Istanbul Kullanıcı Politkası” – EnableClientMusicOnHold: $True -EnableFullScreenVideo: $True -EnableVOIPCallDefault: $True -EnableExchangeContactSync: $True

Yukarıda yazdığımız ayarla ise IST site ı için oluşturduğumuz site ın ayarlarını girdik.

Şimdi birde kullanıcı sertifikası oluşturalım. Kullanıcı sertifika kullanımı Lync Server da biraz farklıdır. Kullanıcı politikaları Lync de etiketleme methodu ile oluşturulur.

New-CsClientPolicy tag:Pazarlama

Yukarıda “Pazarlama” etiketi ile bir politika oluşturduk. Şimdi bu politikanın ayarlarını yapacağız.

Set-CsClientPolicy tag:Pazarlama -Description “Pazarlama Departmanı Kullanıcı Politikası” – EnableAppearOffline: $True -EnableClientMusicOnHold: $True -EnableFullScreenVideo: $True -EnableVOIPCallDefault: $True -EnableExchangeContactSync: $True

Bu komutla ise Pazarlama etiketli Kullanıcı politikasını oluşturduk. Bu politika Global veya Site Politikaları gibi herhangi bir yere yapışmadı.

Şimdi geriye bu politikayı kullanıcılara atamak kaldı.

Get-CsClientPolicy komutu ile politikamızı alıyoruz öncelikle.

$rootDN = ([adsi]””).distinguishedName

$sipDomain = ‘yuksektepeli.net’

$csPool = ‘pool.yuksektepeli.net’

$group = [adsi](“LDAP://cn=Pazarlama, ou=GRPS,”+$rootDN)

$users = $group.member

foreach ($user in $users)

{

Grant-CsClientPolicy -Identity $user -PolicyName tag:Pazarlama

}

Evet yukarıdaki komutlarlada Active Directory deki GRPS OU sunun içerisindeki Pazarlama grubu üyelerine Pazarlama etiketli kullanıcı etiketlerini uygulamış olduk.

Evet yukarıda üç farklı tipte kullanıcı politikası oluşturup bunları kullanıcılarımıza atadık.

iyi çalışmalar;

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap