1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)

SCCM 2007 Üzerinde ki Windows 7 İmajına Driver (sürücü) Eklenmesi


0

Windows Vista ve Windows 7 ile sistemlerimizde kullanmaya başladığımız imaj yapısı bize bir çok fayda sağlamaktadır.

Bu faydalardan işimizi en çok kolaylaştıranı ise bir çok donanım tipi için ayrı ayrı imaj hazırlayıp yönetme zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır. Ayrıca WIM formatının çevrimdışı imaj yönetimine izin vermesi, sistem yöneticilerinin üzerindeki imaj bakım yükünü oldukça hafifletmiştir. Özellikle altyapıya yeni bir donanım satın alındığında bunun için yeni bir imaj hazırlanmasına gerek kalmamaktadır. Bunun yerine donanım sürücülerinin önceden hazırlanmış ve kullanılan imajın içerisinde doğrudan enjekte edilebilmesi mümkündür.

Bu işlem için WAIK içerisindeki DISM aracı kullanılabilir. Şimdi bunun nasıl yapıldığına kısaca göz atalım.

  • Uygun bir sürücüde servicing isimli bir klasör oluşturulur. (Örneğin C:\servicing)
  • Çevrimdışı olarak imaja eklenecek olan donanım sürücüsü, uygun bir sürücüde oluşturulmuş drivers isimli klasöre kopyalanır. (Örneğin C:\drivers) Burada dikkat edilmesi gereken nokta sürücünün açılmamış, sıkıştırılmış, exe veya zip v.b. uzantılı hali değil, extract edilmiş inf, sys, drv v.b. gibi dosyaların ve ilgili klasörlerin bulunacağı şekilde olmasıdır.
  • Komut satırından WAIK’in kurulu olduğu yere gidilir. (C:\Program Files\WindowsAIK\Tools\Servicing)
  • Aşağıdaki komut ile çevrimdışı yönetimi yapılacak olan WIM imajı servicing klasörüne mount edilir. Burada kullanılan parametrelerden index parametresi, wim dosyası içerisinden mount edilmek istenen partitionun sırasını ifade eder.

dism /mount-wim /wimfile:C:\imajdosyasiismi.wim /index:1 /mountdir:C:\Servicing

  • Aşağıdaki komut ile C:\drivers klasöründeki sürücüler çevrimdışı imaja entegre edilir.

dism /image:C:\Servicing /add-driver /driver:C:\Drivers\surucudosyasi.inf

  • Aşağıdaki komut ile imaj, üzerinde yapılan değişiklikler kaydedilerek unmount edilir.

dism /unmount-wim /mountdir:C:\Servicing /commit

İşlem bittikten sonra yeni sürücülerin entegre edildiği WIM dosyası kullanıma hazırdır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1978 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Sırasıyla Toprak Holding, Enterpro, Probil firmalarında Sistem Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Danışmanı olarak çalıştım. Halen BilgeAdam Kurumsal’da Sistem bölümünde Kıdemli Danışman olarak çalışmaktayım. Configuration Manager 2007, Operations Manager 2007, Windows 7, OSD ve Application Compatibility konuları başta olmak üzere bir çok konuda projeler yapmakta ve eğitimler vermekteyim.

Yorum Yap