1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2010
 3. Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme

Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme

Active Directoryde resmi bulunmayan bir kullanıcımızın gönderdiği iletiye baktığımız zaman kullanıcımız için Outlook 2010’un herhangi bir thumbnail resmi göstermediğini biliyoruz.

Outlook 2010
Resim-1


Resim-2

Bu kişiyi contactlarımıza ekleyip resim koyabiliriz veya Exchange 2010 Import-RecipientDataProperty‘i kullanarak Active Directory’e kullanıcı için resim yükleyip Outlook 2010 üzerinden bu resmi görebiliriz.

Yapmamız gereken işlemler çok basit

1. Resimleri düzenleyin. Maksimum boyut 10kb.

2. Global Cataloglara ThumbnailPhoto Attribute bilgisinin kopyalanmasını sağlayın.


Resim-3

3. Shell üzerinden kullanıcınıza resmi yükleyin. (UNC path veya local path kullanabilirsiniz.)


Resim-4

Import-RecipientDataProperty -identity serkan -Picture -FileData ([Byte[]]$(Get-Content -Path “\\mysrv\resimler\serkan.jpg” -Encoding Byte -ReadCount 0))

Outlook 2010′da artık kullanıcı için resim görülecektir. Bunu bir powershell script haline getirip bütün kullanıcılarınıza tekbir script üzerinden uygulamanız da mümkündür.


Resim-5


Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 9 sene önce

  Serkan bey biraz daha detaylı anlatmanız mümkün mü? uygulamada sıkıntı yaşıyoruz..kolaylıklar dilerim…

 2. Merhaba,
  Size gönderdiğim mail adresinden benimle irtibata geçebilirsiniz. Sorununuzu birlikte çözelim isterseniz.
  Teşekkürler

 3. Serkan bey elinize saglik. Cok guzel anlatimlar var. Amma bu resm konusunda bir turlu alinmadi, yardimchi ola bilirmisiniz.

 4. Merhaba Serkan Bey öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Fakat bir türlü çalıştıramadım. kendi mail adresime resim eklemeye çalışıorum fakat bir türlü başaramadım. ne yapmam gerekli bunun için.

 5. Merhaba,
  resim değiştirmek için ekstra bir program mı kurmamız gerekiyor?