1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2003

POP3 Connector ile Kullanıcılarınıza Ait POP3 Hesaplarını da Yönetin


1

SBS Server yapısında kullanabileceğiniz POP3 Connector özelliği ile kullanıcılarınıza ait diğer ISP lerden alınmış POP3 hesaplarını, Exchange Server üzerinde tanımlayarak filtrelerden geçirebilirsiniz. Bu özellik size diğer ISP lerden alınmış POP3 hesaplarını tek bir konsol ile yönetip gerekli sınırlamaları getirmenizi sağlıyor. Bu makalemde, bir ISP den alınmış POP3 hesabının, Exchange Server üzerinde POP3 Connector yardımıyla nasıl tanımlanması gerektiğini inceleyeceğim.

 

ISP deki POP3 hesabı:                                         emreaydin@mshowto.org

Local Domain Adı:                                                               aydine.local

POP3 hesabının yönlendirileceği mailbox sahibi:             Administrator

 

Not: Daha öncesinde Configure E-mail and Internet Connection Wizard ın kullanılıp, şekil-1 deki seçeneğin işaretlendiğini varsayıyorum.

 

Şekil-1

 

1. Exchange System Manager > Recipients > Recipient Policies > Default Policy > sağ klik > Properties > E-mail Addresses (Policy) tabına geçelim.

2. New > SMTP Address > OK e klikleyelim. Address satırına yapılandırılacak external POP3 domain in adını yazalım ben örneğimde mshowto.org yi kullanacağım.

3. This Exchange Organization is responsible for all mail delivery to this address kutucunu boş bırakalım.

 

Şekil-2

 

Şekil-3

 

4. Son pencere aşağıdaki gibi olmalı. Burada yapınıza uygun olacak şekilde, eklediğiniz yeni domain i Set as Primary e klikleyerek varsayılan olarak yapılandırabilirsiniz.

 

Şekil-4

 

5. OK diyerek devam edelim ve gelecek uyarı için No diyelim.

 

Şekil-5

 

6. ESM > Administrative Groups > First Administrative Group > Routing Groups > First Routing Group > Connectors > POP3 Connector Manager > sağ klik > Properties e klikleyelim.

7. Artık Mailboxes tabında diğer domainlere ait POP3 hesaplarımızı eklemeye sıra geldi. Add e klikleyelim.

 

Şekil-6

 

8. POP3 hesaplarına ait bilgileri POP3 server information başlığı altına girelim.

9. Mailbox information da yukarıda tanımladığımız POP3 hesabının, Exchange Server üzerinde hangi Mailbox a yönlendirileceğini belirliyoruz. Aşağıdaki örnekte, emreaydin isimli POP3 kullanıcısının maillerini administrator hesabının mailbox ına yönlendirmiş olduk.

 

Şekil-7

 

10. Karşımıza POP3 Connector hizmetinin başlatılacağı ile ilgili bir uyarı penceresi gelecektir. OK diyerek devam edelim.

 

Şekil-8

 

11. Son pencere aşağıdaki gibi olmalı. Varolan POP3 hesaplarınızı yukarıdaki adımları tekrarlayarak listeye ekleyebilirsiniz.

 

Şekil-9

 

Emreaydin a ait POP3 hesabına dışardan atılan her mail artık Outlook üzerinde bir yapılandırmaya gerek kalmadan istenilen kullanıcının mailbox ına düşmüş olacak. Şekil-10 da emreaydin a atilan mail administrator ün mailbox ına düşüyor.

 

Şekil-10

 

SBS Server kullanılan ortamlarda tercih edebileceğiniz bir yapı olan POP3 Connector hizmeti, sahip olduğunuz farklı domain lere ait POP3 hesaplarını client bilgisayarlarda işlem yapmanıza gerek kalmadan tek bir konsol aracılığı ile yapılandırmanıza olanak sağlıyor. Bu şekilde zaman kazancınızın yanısıra Exchange üzerinde ki sınırlandırmalar ile hesapları kontrol altında tutabiliyorsunuz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 28/11/2013

  Windows 2008 aktif klasör dosya sunucusu hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Tatmin edici bir bilgi edinemedim.

  Durum: Çok acil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir