1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003

POP3 Connector ile Kullanıcılarınıza Ait POP3 Hesaplarını da Yönetin


1

SBS Server yapısında kullanabileceğiniz POP3 Connector özelliği ile kullanıcılarınıza ait diğer ISP lerden alınmış POP3 hesaplarını, Exchange Server üzerinde tanımlayarak filtrelerden geçirebilirsiniz. Bu özellik size diğer ISP lerden alınmış POP3 hesaplarını tek bir konsol ile yönetip gerekli sınırlamaları getirmenizi sağlıyor. Bu makalemde, bir ISP den alınmış POP3 hesabının, Exchange Server üzerinde POP3 Connector yardımıyla nasıl tanımlanması gerektiğini inceleyeceğim.

 

ISP deki POP3 hesabı:                                         emreaydin@mshowto.org

Local Domain Adı:                                                               aydine.local

POP3 hesabının yönlendirileceği mailbox sahibi:             Administrator

 

Not: Daha öncesinde Configure E-mail and Internet Connection Wizard ın kullanılıp, şekil-1 deki seçeneğin işaretlendiğini varsayıyorum.

 

Şekil-1

 

1. Exchange System Manager > Recipients > Recipient Policies > Default Policy > sağ klik > Properties > E-mail Addresses (Policy) tabına geçelim.

2. New > SMTP Address > OK e klikleyelim. Address satırına yapılandırılacak external POP3 domain in adını yazalım ben örneğimde mshowto.org yi kullanacağım.

3. This Exchange Organization is responsible for all mail delivery to this address kutucunu boş bırakalım.

 

Şekil-2

 

Şekil-3

 

4. Son pencere aşağıdaki gibi olmalı. Burada yapınıza uygun olacak şekilde, eklediğiniz yeni domain i Set as Primary e klikleyerek varsayılan olarak yapılandırabilirsiniz.

 

Şekil-4

 

5. OK diyerek devam edelim ve gelecek uyarı için No diyelim.

 

Şekil-5

 

6. ESM > Administrative Groups > First Administrative Group > Routing Groups > First Routing Group > Connectors > POP3 Connector Manager > sağ klik > Properties e klikleyelim.

7. Artık Mailboxes tabında diğer domainlere ait POP3 hesaplarımızı eklemeye sıra geldi. Add e klikleyelim.

 

Şekil-6

 

8. POP3 hesaplarına ait bilgileri POP3 server information başlığı altına girelim.

9. Mailbox information da yukarıda tanımladığımız POP3 hesabının, Exchange Server üzerinde hangi Mailbox a yönlendirileceğini belirliyoruz. Aşağıdaki örnekte, emreaydin isimli POP3 kullanıcısının maillerini administrator hesabının mailbox ına yönlendirmiş olduk.

 

Şekil-7

 

10. Karşımıza POP3 Connector hizmetinin başlatılacağı ile ilgili bir uyarı penceresi gelecektir. OK diyerek devam edelim.

 

Şekil-8

 

11. Son pencere aşağıdaki gibi olmalı. Varolan POP3 hesaplarınızı yukarıdaki adımları tekrarlayarak listeye ekleyebilirsiniz.

 

Şekil-9

 

Emreaydin a ait POP3 hesabına dışardan atılan her mail artık Outlook üzerinde bir yapılandırmaya gerek kalmadan istenilen kullanıcının mailbox ına düşmüş olacak. Şekil-10 da emreaydin a atilan mail administrator ün mailbox ına düşüyor.

 

Şekil-10

 

SBS Server kullanılan ortamlarda tercih edebileceğiniz bir yapı olan POP3 Connector hizmeti, sahip olduğunuz farklı domain lere ait POP3 hesaplarını client bilgisayarlarda işlem yapmanıza gerek kalmadan tek bir konsol aracılığı ile yapılandırmanıza olanak sağlıyor. Bu şekilde zaman kazancınızın yanısıra Exchange üzerinde ki sınırlandırmalar ile hesapları kontrol altında tutabiliyorsunuz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. 10 sene önce

    Windows 2008 aktif klasör dosya sunucusu hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Tatmin edici bir bilgi edinemedim.

    Durum: Çok acil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir