0

Spam mailler (istenmeyen reklam amaçlı e-postalar) aldığımız tüm önlemlere rağmen hergün posta kutumuzu doldurmaya devam ediyor. Ücretsiz olarak download edebileceğiniz Microsoft Exchange Intelligent Message Filter ile şirketinizi bu dertten büyük ölçüde kurtarabilirsiniz.

 

Intelligent Message Filter, Microsoft SmartScreen Teknolojisi ile çalışır. Gelen bir email’in spam olup olmadığına; SmartScreen ile takip edilen emailin karakteristiğine göre karar verilir. Gelen mesajı gateway üzerinde ya da mailbox’ın kendi üzerinde bloke edebilirsiniz.

 

Dışardan bir kullanıcı Intelligent Message Filter (IMF) yüklü bir Exchange Server’a mail gönderdiğinde; IMF mesajın metin içeriğini değerlendirir ve spam olma olasılığına göre mesaja bir değer (rating) biçer. Sizin belirleyeceğiniz değer eşiğinden bağımsız olarak, gelen tüm mailler bu şekilde Spam Confidence Level (SCL) adı verilen bir değerle işaretlenir. Bu değer mesajın diğer özellikleri ile birlikte saklanır ve mesajla birlikte diğer Exchange Server’lara da taşınır.

 

Eğer bir mesajın SCL değeri bizim belirleyeceğimiz eşik değerinden (gateway threshold) daha yüksekse IMF konfigürasyon sırasında belirleyeceğimiz eylemi uygular. Mesajın SCL değeri bizim belirleyeceğimiz eşik değerinden daha düşükse; mesaj kullanıcının exchange posta kutusuna (mailbox) yönlendirilir. Exchange posta kutusunda, mesajın SCL’i mailbox için belirleyeceğimiz eşik değerinden (mailbox threshold) büyükse, mesaj mailbox içindeki  junk mail klasörüne düşer.

 

IMF, Exchange Mailbox larının tutulduğu sunucu üzerine kurulmak zorunda değildir; bir gateway smtp virtual server üzerine kurulabilir. Exchange mailbox sunucusu SCL değerini smtp virtual server’dan gelen mesajla birlikte okur ve belirlenen eylemi uygular.

 

Intelligent Message Filter için min. sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 

Windows 2000 Server SP3, Windows 2003 Server , Exchange Server 2003

 

Not: IMF cluster yapılarını desteklemez.

 

IMF, Exchange 2003 sp2 ile birlikte yüklenmesine rağmen, sp2 öncesinde bağımsız olarak yüklenebilen bir araçtı. Sp2 ile birlikte yüklenmesini şiddetle önersem de  IMF in tek başına kurulumunu da bu makale içinde inceleyeceğim.

 

1. Exchange 2003 Service Pack 2 kurmaksızın IMF yüklenmesi

 

Aşağıdaki linkden IMF V.1  tool’u indirdikten sonra ExchangeIMF.msi dosyasını çalıştırın.

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=C1B08F7B-8CAF-4147-B074-8C9C8F277071&displaylang=en

 

Welcome penceresinde Next e tıklayalım. Şekil-1 deki Components penceresinde her iki kutucuğunda işaretli olduğundan emin olduktan sonra Next e tıklayalım. 

 

 

Şekil -1

 

Setup tamamlandıktan sonra Finish e tıklayarak bitirelim. Sistemi yeniden başlatmamıza gerek yoktur. Setup sırasında IIS Admin Hizmeti durdurulur ve aşağıdaki hizmetler yeniden başlatılır.

 

·          Simple Mail Transfer Protocol servisi (smtpsvc)

·          Network News Transfer Protocol servisi (nntpsvc)

·          Microsoft Exchange Post Office Protocol version 3 servisi (pop3svc)

·          Microsoft Exchange Routing Engine servisi (resvc)

·          Microsoft Exchange Internet Message Access Protocol servisi (imap4svc)

 

FTP Publishing hizmetini de Manuel olarak yeniden başlatmanız gereklidir.

 

2. Exchange 2003 SP2 ile birlikte IMF kurulumu ve konfigürasyonu

               

Exchange 2003 Sp2’yi aşağıdaki linkden indirip yükleyebilirsiniz. Sp2 yükledikten sonra tekrar IMF V.1 yüklemeyi denemeyin çünkü zaten sp2 ile birlikte IMF V.2 kurmuş oluyorsunuz.

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=535bef85-3096-45f8-aa43-60f1f58b3c40&DisplayLang=en

               

IMF Yapılandırması :

               

IMF yapılandırma menüsü iki bölüm içerir :

 

a. Gateway Blocking Configuration : Bu bölümde smtp gateway’in gelen emaillere hangi SCL eşik değerine göre hangi eylemi uygulayacağını belirliyoruz. (Mail henüz Exchange mailbox’a yönlenmedi)

                               

b. Store Junk E-mail Configuration : Bu bölümde exchange mailboxa gelen email’in inbox’a mı yoksa junk mail klasörünemi düşeceğine karar veriyoruz. Bu seçim yapılırken yine SCL eşik değeri ve bizim belirleyeceğimiz hassasiyet ayarı dikkate alınıyor. Bu işleyiş makalenin giriş bölümünde anlatılmıştı.

 

IMF Configuration menüsüne erişmek için Exchange System Manager’ı açın (Start > Programs > Microsoft Exchange > System Manager). Global Settings > Message Delivery e sağ tıklayıp properties menüsünü açın ve Intelligent Message Filtering sekmesine geçin.  

 

Şekil-2

 

Şekil-3

 

Gateway Blocking Configuration bölümünde SCL değerlerini belirlerken spam hassasiyetinizi iyi tespit etmelisiniz. Ne kadar düşük değer seçerseniz o kadar çok mail filtrelenir, çok düşük seçerseniz aslında spam olmayan mailleri de engellemiş olabilirsiniz. Yüksek değerlerde de spam filtrelemeniz istediğiniz sonucu vermeyebilir. When blocking messages seçeneği ile filtrelenen maillere uygulanacak eylemi seçmeniz gerekiyor. Store Junk Email Configuration bölümünde de yukarıda yaptığımız hassasiyet ayarının aynısını Exchange Mailbox için yapıyoruz.

 

IMF konfigürasyonundan sonra filtrelemenin etkin olması için tüm inbound SMTP gateway sunucularda bu ayarları etkinleştirmeliyiz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 

1. Exchange Sytem Manager > Administrative Group > Servers > <server adınız> >Protocols > SMTP

 

Note: Exchange 2003 sp2 yüklüyse Intelligent message filtering menüsü smtp virtual server’ın özellikleri içinde şekil – 4 deki gibi görünecektir. Exchange 2003 sp1 yüklüyse ve IMF’i ayrı bir bileşen olarak yüklediyseniz  şekil – 5 deki gibi görünecektir.

 

Şekil-4

 

Şekil-5

 

2. Intelligent Message Filtering’i smtp virtual server üzerinde uygulamak için Şekil-6 deki kutucuğu işaretleyin.

 

Şekil-6

 

Tüm bu işlemlerden sonra IMF çalışmaya başlayacaktır ancak asıl işiniz şimdi başlıyor. Sistemi birçok testten geçirmeli ve şirketiniz için uygun SCL değerlerini doğru şekilde yapılandırmalısınız. Önemli maillerimizin junk mail klasörüne düşmesini istemeyiz. Ayrıca IMF ‘i her zaman güncel tutmanızı öneririm. IMF güncellemesi için aşağıdaki makaleyi referans alabilirsiniz.

 

Exchange Server 2003 SP2’deki Akıllı İleti Filtresi sürüm 2 nasıl güncelleştirilir?

http://support.microsoft.com/?kbid=907747

 

Konu ile ilgili tüm sorularınızı iletisim@mshowto.org ‘a gönderebilirsiniz. İyi çalışmalar ve Spam’sız günler diliyorum.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir