1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Office Online Server (OOS) İndirmeye Hazır! Şimdi İndir ve Yükle!

Office Online Server (OOS) İndirmeye Hazır! Şimdi İndir ve Yükle!


VidyoConnect

Microsoft Office Online Server (OOS) ile kurumlardaki browser tabanlı Microsoft Office (Word Online, Excel Online vb.) kullanımının önünü açtı ve uzun yıllardır Office 365 içerisinden sağlanan bu hizmet artık On-Prem ürünler ile beraber kullanılabilir hale getirildi.


Resim-1

Sharepoint 2016 ve 2013, Exchange Server 2016 ve 2013 Skype for Business Server 2015 ile entegre biçimde çalışarak kullanıcıların Office 365’den kullandıkları biçimde ürünleri (Word Online, Excel Online vb.) Online olarak kendi datacenter’larındaki ürünler (Sharepoint 2016 ve 2013, Exchange Server 2016 ve 2013 Skype for Business Server 2015) ile kullanabiliyorlar.


Resim-2

Office uygulamalarına daha az ihtiyacı olan kullanıcıların bilgisayarlarına herhangibir Office kurulumu yapmadan bu biçimde kullandırmak BT departmanları için bazı durumlarda kolaylık sağlıyor olacak diye düşünüyorum.

Daha fazla detay ve kurulum adımlarını ilerleyen yazılarda paylaşacağım. Fakat hızlıca incelemek isteyenler için Office Online Server linki tüm detayı içeriyor.

Setup’ı indirmek için Volume Licensing hesabınız ile https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx adresine login olmanız gerekiyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap