1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2016
 3. Exchange 2016 Outlook on The Web (Yeni OWA, Outlook Web App) Özellikleri

Exchange 2016 Outlook on The Web (Yeni OWA, Outlook Web App) Özellikleri


Exchange 2016 ile OWA (Outlook Web App) artık Outlook on the Web ismi ile aramızda olacak. Outlook on the Web ismi ne kadar kullanışlı olur bilemem ama bir süre daha OWA ismini telaffuz edeceğimizi düşünüyorum.

Outlook on the Web’te 2016 ile teknik geliştirmelerin yanında görsel olarak da bazı eklentiler yapılmıştır. Önce teknik sonra görsel kısımları inceleyelim.

Outlook on the Web Internet Explorer 11’in yanı sıra Mozilla Firefox, Google Chrome ve Safarinin en çok kullanılan versiyonlarını da desteklemektedir.

Teknik geliştirmeler;

 • Android ve IOS telefonlarda aynı kullanıcı deneyimi.
 • Android 4.2 ve sonrası sürüm kullanılan telefonlardaki Chrome üzerinde özel kullanıcı deneyimi.
 • Tek satır görünümü üzerinde arşivleme, silme, geri alma ya da emoji (surat şekilleri) erişimleri.
 • Linked-in hesapları ile kişilerinizi eşleştirebilme.
 • Takvim üzerinde yeni görünüm ile hatırlatmaların geliştirilmesi. Ayrıca geliştirilmiş arama ve doğum günü takvimi.
 • Aramalardaki geliştirme ile arama önerisinin sunulması, tarih aralığının belirtilmesi sık gönderilenler gibi özelliklerin eklenmesi.
 • Yeni temalar.
 • Pin ekleme ve bayraklarda yeni özellikler. Pinleri ayrı ayrı klasörler içine ekleyebilme özelliği ile her klasörde pinlenmiş mailin en üstte durması.
 • Outlook on the Web in performans arttırılması ile arama, mail yazma, maili açma gibi işlemlerin çok daha hızlı yapılabilmesi yeni özelliklerin arasında yer almaktadır.

 

Pin ekleme özelliği ile mailin üzerinde en sağda bir pin işareti göreceksiniz. Bu işareti tıkladığınızda seçtiğini mail en üst tarafa sabitlenecektir.


Resim-1

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi pin atılmış bir mail en üstte bulunmaktadır.


Resim-2

Kategorileri belirtme özelliği daha önce de kullanılabiliyordu. Yukarıya kısa yol olarak eklendi. Maillerinize bir ya da birden fazla kategori atamanız için kullanılmaktadır.


Resim-3

Bir kişiden gelen mailleri yanıtla, ilet, tümünü yanıtla ve taşı işlemlerinin yanında bu kişiden gelen tüm mailleri taşı özelliği de eklenmiş durumdadır.


Resim-4

Bu seçeneği seçtiğinizde size aşağıdaki seçenekleri sunmaktadır;

 • Bu kişiden gelen Inbox içerisindeki tüm mailleri taşı,
 • Bu kişiden gelen Inbox içindeki tüm mailleri taşı ve bundan sonraki gelenleri de taşı,
 • Her zaman gelen son mesajı tut ondan öncekileri taşı,
 • 10 günden eski mailleri taşı kalanları tut.

 


Resim-5

Bu özellikler eminim birçok kişi tarafından çok beğenilecektir.

Exchange Server 2013 de OWA üzerinden kural oluşturulacağı zaman kuralı oluşturan kişi ya da özellikler seçilmek üzere geliyordu. Exchange Server 2016 da ise bu özellik seçili olarak geliyor ve eğer siz isterseniz bu şartlardan bir ya da bir kaçını kaldırabiliyorsunuz.


Resim-6

Yeni özellikler eklendikçe sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Sorularınız için lütfen forum sayfamızı kullanınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150540(v=exchg.160).aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap