İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Monday Interview – Emre Aydın Exchange Server MVP

Monday Interview – Emre Aydın Exchange Server MVP

Bir süre Önce Hasan Dimdik ile gerçekleştirdiğimiz röportaj metnine aşağıdaki alandan ulaşabilirsiniz. Soruları Hasan sormuş ben cevaplamıştım.

Hasan Dimdik: Kimsiniz, Neredesiniz, Neler yapıyorsunuz? Size özel teknolojiniz nedir?

Emre Aydın: Ben Emre Aydın J şarkı söyleyeni değil BT sektörüne daha şimdiden yıllarını vermiş olanı. Yaklaşık 12-13 senedir bilişim sektöründe neredeyse her pozisyonda çalışan bir emekçiyim. Bilişim sektörüne başladığım ilk yıllarda bir firmanın IT departmanında uzman yardımcılığı yapıyordum. Birçok sunucu, client, printer, Microsoft, HP, IBM, sorunlar, çözümler derken kendimi daha yeni MCSE (o yıllarda sistem mühendisliği diye geçiyordu) eğitimi almış birisi olarak koskoca bir okyanusun ortasında buluvermiştim. Nereye elini atsa yeni bir bilgi ile karşılaşan ne yapacağını çokta bilmeyen birisiydim. Eh kolay değil 6-12 ay eğitim alıp sonrada haydi gelsin sunucular gitsin Exchange’ler, ISA Server’lar vb. demek zaten imkan dahilinde olan bir durum değil. Teknik pozisyonlarda (eğitmen, danışman, proje yöneticisi vb.) çalıştıktan sonra bir dönem Microsoft Türkiye’de Teknoloji Danışmanı olarak da görev aldım. Uzunca yıllar altyapı ürünlerinin birçoğunda eğitimler verip danışmanlık yaptıktan sonra son yıllarda bir teknoloji şirketinde finans sektörüne özel çözümler üreten bir ekibin yöneticiliğini yapmaktayım.

Özellikle Microsoft ürünlerinde üst seviyede yetkinlik sahibiyim. Yetkinliği olan ürünlerden bazıları, Active Directory, Exchange Server, ISA Server (yani Forefront), System Center Configuration Manager, System Center Operations Manager, Office 365, Microsoft Azure vb…

Hasan Dimdik: Şuan ki en büyük projeniz nedir?

Emre Aydın: Şu anda bazı bankalarda yürüttüğümüz System Center Configuration Manager ve Windows Deployment çalışmalarımız bulunuyor. Bilindiği gibi bir bankanın yeni bir işletim sistemine (ya da yeni bir altyapıya) geçişi için gerekli olan altyapının ölçeklenmesi, kurgulanması ve sonrasında harekete geçilmesi süreçleri oldukça uzun. Özellikle işletim sistemi geçişlerinde kullanıcı bilgilerinin, yeni işletim sistemine geçiş esnasında otomatik olarak taşınabilmesi ya da yaratılan kurumsal imajın uzak şubelere nasıl dağıtılması gerektiği gibi birçok konuda titizlikle hareket etmek gerekiyor. Küçük bir yanlışlıkla oluşturduğunuz kurumsal imajı yanlış bilgisayarlara yedek alınmadan gönderdiğinizi düşünsenize J sonuç uykusuz ve en bolundan stressli geceler olacaktır. Birde bu çalışmaları ITIL unsurlarını göz ardı etmeden gerçekleştirmek istediğinizde hiçbir adımı atlamadan tüm süreci yönetmeniz gerekebiliyor. İşte sağladığımız tüm hizmetlerde en baştan en sona kadar (planlama, geçiş, test, production vs. ) kontrollü şekilde hareket etmek temel prensibimiz.

Hasan Dimdik: Nerelere katkıda bulunuyorsunuz?

Emre Aydın: Profesyonel iş hayatı dışında en çok zaman harcadığım, emek verdiğim ve paylaşımlarda bulunduğum platform tabi ki MSHOWTO. Birçok kişinin bildiği gibi 2005 senesinde fikir ve isim babası olduğum, kurucularından bir tanesi olduğum bu portal halen rutin olarak teknik makalelerle, videolarla ve forum sayfası ile yayın hayatına devam ediyor. Açıkçası basit bir blog sayfası yapmanın bile binlerce dolar harcanması gerektiği bir ortamda (2005 senesinde şu andaki gibi wordpress vb.’leri bulunmadığı için) bir çılgınlık yapıp böyle bir platform oluşturmuştuk. O günlerde sadece Active Directory, Exchange Server ve ISA Server konularında içerik oluştururken geldiğimiz gün itibari ile yüze yakın yazar arkadaşımız ile tüm altyapı ürünlerinin yanı sıra yazılım alanında da içerik oluşturuyoruz.

Halen aktif olmakla beraber 8 defa üst üste Exchange Server alanında Microsoft MVP’si seçildim. Bununla birlikte geçmiş 10 sene içerisinde MSHOWTO’dan 20’ye yakın Microsoft MVP’si çıktığını da hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Türkiye Bilişim Sektörüne yazdığımız yazılar ile, verdiğimiz seminerler ile, çektiğimiz videolar ile, üniversite seminerleri ve benzer birçokları ile çok fazla emek verdik ve vermeye devam da ediyoruz.

Hasan Dimdik: Hangi makalelerde en çok zaman harcıyorsunuz?

Emre Aydın: Son dönemde Cloud tabanlı yazılar daha çok zamanımı alıyor. Ve okurlarında ilgi oranlarına bakınca bu yönde bir eğilim olduğunu açıkça görebiliyoruz. Azure, Office 365 son dönemin trend ürünleri.

Hasan Dimdik: Technet Wiki ürün grubu için herhangi bir yorumunuz var mı?

Emre Aydın: Technet Wiki grubunun yaptığı bu zorlu iş için kendilerini tebrik ediyorum. Eminim ki birçok katılımcı kendi profesyonel iş hayatlarının dışında kalan zamanların birçoğunu bu platforma katkıda bulunmak için harcıyorlardır. Tüm ekibe büyük tebrikler, alkışlar.

Hasan Dimdik: Microsoft’un “cloud” ürünleri/platformları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Emre Aydın: Microsoft Cloud çözümlerinin henüz emekleme safhasında Microsoft Türkiye’de çalışıyordum. O anki şirket içi heyecanı halen çok net biçimde hatırlıyorum. Yeni bir teknolojik çözüm dalga dalga yaklaşırken daha o günlerden bunun bilişim sektöründeki dengeleri değiştireceğini görebiliyorduk. Geldiğimiz gün itibari ile ise hepimizin bildiği gibi artık altyapı alanında bilişim sektörüne hizmet veren kişilerin çalışma şekilleri değişmeye ve kolaylaşmaya başladı. Daha öncesinde küçük bir test işlemini gerçekleştirmek bile günler sürebilirken şu anda dakikalar içerisinde bu tarz operasyonları gerçekleştirmek gayet mümkün.

Emre Aydın Hocamıza takıldığını yerde çekinmeden sorularınızı yöneltebilirsiniz. Eğer hocamız ile iletişime geçmek isterseniz, emre.aydin@mshowto.org adresini kullanabilirsiniz.

Yayın Linki : http://blogs.technet.com/b/wikininjastr/archive/2014/11/24/monday-interview-emre-ayd-n-exchange-server-mvp.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap