1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’de PowerShell Kullanarak Ofis Dışı Yapılandırma

Office 365’de PowerShell Kullanarak Ofis Dışı Yapılandırma

Bu yazımda, bir kullanıcının Microsoft Office 365’te posta kutusuna otomatik “işyeri dışında” yanıtları ayarlamak için yöneticilerin kullanabileceği PowerShell arabirimini kullanarak nasıl yapılandıracağımızı göreceğiz. Aslında Office365 portalından bu işlemi yapabiliyoruz diyebilirsiniz evet portaldan iki farklı yöntem ile ofis dışı ayarını aktif edebilirsiniz. Ancak üçüncü bir seçeneğe de sahipsiniz şimdi nasıl yapacağımıza bakalım.

 

Resim-1

Exchange Online PowerShell’e Bağlanma:

Credential = Get-Credential

Sonra,

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $UserCredential -Authentication Basic -AllowRedirection

Ve son olarak,

Import-PSSession $Session

Öncelikle PowerShell koutumuz ile, serkan.duran posta kutusu için kurum içi belirtilen başlangıç ve bitiş tarihleri arasında gönderilecek “Otomatik Yanıtları” yapılandıracağız.

Resim-2

Aşağıdaki komutu kullanıcının veya kendi hesabınız belirterek izinli tarih aralığını ve otomatik yanıt mesajını özelleştirip çalıştırın.

  • Set-MailboxAutoReplyConfiguration - serkan.duran -AutoReplyState Scheduled -StartTime “5/20/2020 08:00:00” -EndTime “5/21/2020 17:00:00” -InternalMessage “Internal auto-reply message”


Resim-3

Bir sonraki komut ise kurum dışından gelecek maillere otomatik yanıtın gitmesi için çalıştırmamız gerekiyor burada dikkat ederseniz tarih aralığı yoktur sadece posta kutusu ve kurum içi /dışı kullanıcılara iletilecek mesajı özelleştirmeniz yeterli olacaktır.

  • Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity serkan.duran -AutoReplyState Enabled -InternalMessage “Internal auto-reply message.” -ExternalMessage “External auto-reply message.”


Resim-4

PowerShell ile işimiz bittikten sonra kullanıcı posta hesabına web ara yüzden kontrol ettiğimde tüm ayarların uygulandığını görebilmekteyim.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar       

www.mshowto.org

TAGs:Office 365’de PowerShell Kullanarak Ofis Dışı Yapılandırma,PowerShell Ofis dışı,PowerShell Otomatik yanıt,Office365 Otomatik Yanıt, Otomatik Yanıt,Mailbox Ofis Dışı,Office365 Auto Replay,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap