İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Üzerinde Domain Nasıl Eklenir? Doğru DNS Konfigürasyonu Nasıl Oluşturulur?

Office 365 Üzerinde Domain Nasıl Eklenir? Doğru DNS Konfigürasyonu Nasıl Oluşturulur?


hesabınızı satın aldınız ve kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açtınız. Bundan sonra tüm paneli şöyle hızlıca gezindiniz. Peki sonrası? İlk domain ekleme, DNS girişlerini yapma, kullanıcı yaratma ve ilk konfigurasyon işlemleri nasıl yapılmalı? Bu yazıda bu operasyonel sürece değineceğim.

Office 365 hesabınızı satın alırken @onmicrosoft.com domain uzantılı bir hesabınız oluyor fakat hali hazırda kullandığınız Public bir Domain adınız bulunuyorsa bu Domain’inizi Office 365 hesabınıza ekleyerek Exchange Online’ı, Lync Online’ı, Sharepoint Online’ı ve diğer tüm hizmetleri bu Domain üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Oturum açtıktan sonra dilerseniz Setup’a tıklayıp açılan alandaki Quick Start ya da Extend Your Setup alanlarını kullanarak Public Domain’inizi portale ekleyebilirsiniz. Ya da Domains alanına tıklayıp devam edebilirsiniz.


Resim-1

Bu yazıda ben Domains alanını kullanarak ilerliyor olacağım. Manage Domains alanındaki Add Domain’e tıklayın.


Resim-2

Karşınıza yanlış yapmanıza imkan tanımayan bir sihirbaz gelecek. Bu sihirbaz ilk olarak size Domain’inizi eklemenize, sonrasında eklediğiniz Domain için kullanıcı yaratmanıza ve son olarak kullanmak istediğiniz servisler için DNS kayıtları oluşturmanıza olacak sağlayacak.

Start Step 1’e tıklayarak başlayın.


Resim-3

Public Domain adınızı yazın ve devam edin.


Resim-4

Eklemek istediğiniz Domain’in gerçekten size ait olup olmadığını kontrol etmek için Domain’inizi tuttuğunuz yerdeki DNS üzerinde sunulan kayıtlardan bir tanesini girmeniz gerekmektedir. Confirm Ownership ekranında DNS alanına tıklayarak yönergeleri açığa çıkartın ve sonrasında size sunulan kayıtlardan bir tanesini Domain’inizi tuttuğunuz yerdeki DNS üzerinde oluşturun.


Resim-5

Örneğin ben bana sunulan ilk TXT kaydını Domain’imi tuttuğum yerdeki DNS üzerinde gireceğim.


Resim-6

DNS üzerinde ilgili kaydı girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşmanız gerekiyor.


Resim-7

Doğrulama işlemi tamamlandı. Artık Office 365’e bir yeni Domain eklemiş durumdayız.


Resim-8

Domain ekleme işleminden sonra ikinci olarak bu yeni Domain için kullanıcı hesabı eklemeye sıra gelmiş durumda.

Start Step 2’ye tıklayın ve devam edin.


Resim-9

Karşınıza gelen pencerede dilerseniz bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Ya da bir .CSV dosyası yardımı ile binlerce kullanıcıyı portale ekleyebilirsiniz. Ya da hiç kullanıcı eklemeden sihirbazın son adımına ulaşabilirsiniz.

Ben ilk seçeneği seçerek sihirbaza devam ediyorum.


Resim-10

Ve yeni bir kullanıcı hesabını aşağıdaki şekilde oluşturuyorum. Bu ekranda aynı zamanda kullanıcı için lisans ataması da yapabilirsiniz. Ben şimdilik bir lisans ataması yapmadan devam ediyorum.


Resim-11

Ve tanımladığımız Domain için yeni bir kullanıcıyı da yaratmış durumdayız.


Resim-12

Artık son adıma geldik. Yeni eklediğiniz Domain üzerinden hangi servisleri (Exchange, Lync…) kullanmak istiyorsanız, bu servislere dair DNS kayıtlarını Domain’inizin tutulduğu yerdeki DNS üzerinde oluşturmanız gerekir.

Start Step 3’e tıklayın ve devam edin.


Resim-13

Bu yeni Domain için kullanmak istediğiniz servisleri seçin. Eğer on-premise ortamınız ile Office 365 hesabınıza eklediğiniz bu yeni Domain’iniz arasında bir bağlantı oluşturmayı düşünüyorsanız en alttaki kutucuğu da işaretleyerek devam edin.


Resim-14

Yine bizi yönlendiren bir pencere ile karşı karşıyayız. Public DNS üzerinde aşağıdaki kayıtları girin.


Resim-15

Ben kendi DNS’imde bu kayıtları girdiğimde son aşamada ekran aşağıdaki gibi görünüyor.


Resim-16

Next ile devam ettiğimde ise kayıtların doğru şekilde girildiğini ve işlemin başarılı şekilde bitirildiğine dair bir ekran ile karşılaşıyorum.


Resim-17

İlk başladığınız ekrana döndüğünüzde ise yeni eklediğiniz Domain’i görebiliyor olmanız gerekli.


Resim-18

Artık yeni bir Domain’iniz, yeni bir kullanıcınız ve kullanıcınızın kullanabileceği bir mail hizmeti ile bir anlık mesajlaşma hizmeti kullanıma hazır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap