Office 365 Tehdit Yönetimi Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365

Office 365 Tehdit Yönetimi Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma

0

 

Mevcut verilerinizi koruyan ve veri kaybına, ihlaline ya da doğrudan tehdide neden olabilecek şüpheli etkinlikleri veya hataları algılayan bir çözümünüz mutlaka olmalıdır. Bununla beraber aslında  güvenliğin önemi artmıştır. Şirketiniz hassas bilgileri veya verileri depoladığında, hasarı en aza indirmek için ihlalleri ve kötü amaçlı yazılım saldırılarını mümkün olduğunca çabuk bir şekilde tanılayıp ilgilenmeniz çok önemlidir.

Saldırılar genellikle kötü amaçlı e-posta, ekler ve bağlantılar aracılığıyla gelir, ancak Gelişmiş Tehdit Koruması aldığınız riskli e-posta içeriğini akıllıca algılayarak, hasara neden olmadan önce etkisiz hale getirir. Ne yazık ki, saldırılar bazen içeriden gelebilir. Microsoft 365 ‘da tümleşik araçlarla, şüpheli iç davranışı hızla tanımlayabilir ve adres edebilirsiniz. Böylece şirketinizin verilerinin her alanda korunduğundan emin olur ve endişelenmenize gerek kalmaz. Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk Merkezi portalında tehditlerden korunma, verileri koruma, izinleri kontrol etme, raporlama gibi birçok güvenlik çözümü ile merkezi bir noktadan güvenlik çözümlerine erişim sağlanır.

Resim-1

Microsoft 365 Yönetim Merkezi’ndenSecurity veya Compliance tıklıyoruz.

Resim-2

“Tehdit Yönetimi” sekmesinden “İlke” ve “Kötü amaçlı yazılımdan koruma” tıklıyoruz.

Resim-3

Bu bölümde kötü amaçlı yazılımın algılanması durumunda yapılacaklar, bildirim ayarları yapılandırılır.
Varsayılan kuralımızı düzenleyebilir veya araçlar sekmesinden “+” simgesini tıklayıp yeni bir kural oluşturabilir.
Kurallar oluşturulurken kullanıcı, grup ya da etki alanları seçilebilir isteğe bağlı olarak belirli kullanıcı, grup, etki alanları oluşturduğunuz kuraldan etkilenmemesi sağlanabilir. Mevcut kuralımız üzerinden ilerleyip incelmemize devam ediyoruz

Resim-4

Varsayılan kural penceresinden “Ayarlar” sekmesini tıklayıp yapılandırma adımlarına geçebiliriz. “Kötü Amaçlı Yazılım Algılama Yanıtı” kötü amaçlı yazılım algılanan iletinin karantinaya alınacağı ve belirlenmiş yönetici tarafından serbest bırakılacağı bilgisi yer alır. Kötü amaçlı yazılım algılanması durumundan bildirim yapmak isterseniz varsayılan bildirim metni veya özelleştirerek bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Resim-5

“Ortak Ek Türleri Filtresi” bölümde zararlı yazılımların olduğunu düşündüğünüz ekli maillerdeki dosya türleri belirlenir. Varsayılanda kapalı gelmektedir. Aktif ederek “+” simgesinden mail eki dosya türlerini belirleyebilirsiniz.

Resim-6

Dosya türlerini tıklayarak “ekle” butonundan belirlenen eki içeren mailler kötü amaçlı yazılım olarak algılanır.

Resim-7

“Kötü amaçlı yazılımı sıfır anında otomatik temizleme” bölümünü varsayılan olarak aktif gelmektedir. Kötü yazılım içerdiği algılanan iletileri karantinaya almak için kuralın otomatik çalışmasını sağlamaktadır.

“Bildirimler” bölümünde ise kötü amaçlı yazılım algılandığında bildirim mailleri ile ilgili ayarlar yapılandırılır. İç ve dış gönderene mail teslim edilmemiş ise bildirim iletilmesi için bildirim metni aynı zamanda yöneticiler için kötü amaçlı yazılım algılandığında yöneticiye iletilecek mail ile ilgili ayarlar yapılandırılır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Office365 Tehdit Yönetimi Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma,Office365 tehtid yönetimi,Office365 kötü amaçlı yazılımdan koruma,Office365 security,Office365 compliance

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz