1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Yapıda Domain Verify (Doğrulama) İşlemi Nasıl Yapılır?

Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Yapıda Domain Verify (Doğrulama) İşlemi Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Exchange 2013 ve Office 365 Exchange Online organizasyonları arasındaki Hybrid yapılandırmamıza ilk olarak Exchange Server üzerinde kullandığımız Accepted Domain’i (veya domainleri) Office 365 tarafına tanıtmakla başlıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi ben olcyerkn.com domainini kullanacağım ve bu domain Exchange Server’ım üzerinde Accepted Domain olarak tanımlı. Ayrıca Active Directory etki alanım da olcyerkn.com.


Resim-1

İlk olarak Office 365 yönetim merkezinden “etki alanları” kısmında gidiyorum ve “etki alanı ekle” diyorum.


Resim-2

Karşıma Office 365′ e etki alanı ekleyebilmem için izlemem gereken adımlar geliyor. “1. Adımı başlatın” ile devam ediyorum.


Resim-3

Gelen ekranda ekleyeceğim etki alanının “olcyerkn.com” olduğunu belirterek “ileri” diyorum.


Resim-4

Burada Office 365’e yeni gelen bir özellik karşıma çıkıyor. Yeni Office 365 sürümü ile birlikte eğer sahip olduğunuz etki alanı Godaddy gibi oldukça fazla kullanılan bir organizasyon üzerinde ise sistem bunu bularak ayarları otomatik olarak gerçekleştiriyor ve sizin ekstradan kayıt ekleme işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat ben burada açıklayıcı olması açısından işlemleri manuel olarak gerçekleştireceğim. Bu yüzden “Adımları kendiniz uygulayın” seçeneği ile ilerliyorum.


Resim-5

Ardından Microsoft bana bu etki alanının sahibi olduğumu kanıtlamam için, etki alanımın DNS bölgesine girmek üzeri bir TXT kaydı veriyor.


Resim-6

Ben de Godaddy üzerinde barındırdığım etki alanımın DNS bölgesine giderek yeni bir TXT kaydı oluşturuyorum.


Resim-7

Microsoft’ un verdiği değerleri girerek kayıt oluşturma işlemini tamamlıyorum.


Resim-8

Oluşturduğum TXT kaydı DNS Zone’um içerisinde artık mevcut.


Resim-9

Kayıt girme işlemini hallettikten sonra Office 365 üzerinde bıraktığım ekrana tekrar geri dönüyorum ve alt kısımda bulunan “bitti, şimdi doğrula” butonuna tıklıyorum.


Resim-10

Sistem kaydın doğru bir şekilde girilip girilmediğini algıladıktan sonra doğrulama işlemini gerçekleştiriyor ve artık olcyerkn.com domaininin bana ait olduğunu kanıtlıyorum.

İlk adımı tamamladıktan sonra işlemi şimdilik burada bitiriyorum. Hybrid yapı oluşturduğumuz için 2. ve 3. adımları daha sonra tamamlayacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Edirne doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi lisans eğitimimi tamamlamamın ardından, Sistem ve Network teknolojileri ile ilgilenerek edindiğim tecrübeleri Sanallaştırma ve Bulut Bilişim alanında özelleştirdim. Sektör içerisinde bir eğitim firmasında sistem eğitmeni olarak görev aldım. Şu anda PeakUp Bilişim Danışmanlık bünyesinde, Bulut Bilişim Altyapı Danışmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Office 365 ve Azure Platformlarına ilişkin yapılandırma ve geçiş süreçlerini yönetmekteyim.

Yorum Yap