1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2013
 3. Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır

Exchange 2013 ve Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır


Bu 10 yazılık makale serisinde 2013 ile arasındaki Hybrid (karma) yapının nasıl oluşturulacağını inceleyeceğiz. Gerekli konfigürasyonları yapılandırıp, iki organizasyon arasındaki bağlantıyı sağladıktan sonra Exchange Server’dan organizasyonuna posta kutularının taşınma işleminin nasıl gerçekleştiğine bakacağız.

İlk olarak Exchange Server Hybrid yapılandırması nedir, ne işe yarar gibi konulara cevap arayalım. Belirttiğimiz gibi “Hybrid” kavramı karma anlamına gelmektedir ve iki farklı organizasyonun tek bir çatı altında birlikte çalışması olarak adlandırılabilir. Bu birlikte çalışma esnasında, Hybrid ortama alınan farklı organizasyonlar birbirleri ile ortak kaynakları kullanırlar ve tek bir yapıymış gibi çalışmaya devam ederler.


Resim-1

Exchange Server ve Office 365 arasında gerçekleştirilen Hybrid konfigürasyonda;

 • On-premise Exchange ve Office 365 Exchange Online arasında güvenli mail iletimi
 • Paylaşılan ve birlikte kullanılan ortak domainler
 • Paylaşılan genel adres listesi
 • Office 365 Exchange Online ve On-premise Exchange arasında serbest/meşgul bilgisi paylaşımı
 • Ortak bir Outlook Web App Url’ i
 • Gelen ve giden e-postaların tek bir yerden kontrol edilmesi (Centralized mailflow control)
 • Exchange Administration Center üzerinden merkezi yönetim
 • Office 365 Exchange Online ve On-premise Exchange yapıları arasında posta kutularını kaydırabilme
 • Office 365 Exchange Online ve On-premise Exchange organizasyonları arasında ortak kullanılan Message Tracing, Mailtips ve Multi-Mailbox Search özellikleri
 • On-premise Exchange posta kutularına ait bulut tabanlı arşivler oluşturabilme

gibi komponentler aktif hale gelecektir.

Bunlar dışında belirtmek istediğim nokta, Hybrid yapı oluşturma Exchange Server’ dan Office 365′ e bir migration yöntemi olarak da kullanılabilir. Hybrid yapıyı oluşturduktan sonra, iki organizasyon arasında posta kutularını move edebildiğimiz için, eğer amacımız tüm yapıyı Office 365 tarafına taşımak ise posta kutuları bu yöntemle taşınabilir. Kaldı ki taşımak istediğimiz posta kutusu sayısı 1000′ in üzerinde ise Hybrid yapıyı oluşturarak taşıma işlemini bu yapı üzerinde yapmak zorundayız. Çünkü basit taşıma yöntemi olarak adlandırdığımız “Cutover Migration” en fazla 1000 Mailbox a kadar taşıma işlemini destekler. Bu sebepten 1000′ den fazla Mailbox barındıran Exchange yapılarında, yapıyı bütünüyle buluta geçirme işlemi Hybrid konfigürasyonu yapılarak sağlanabilir.

Hybrid yapıya ait detayları açıkladıktan sonra lab ortamımızdan bahsedelim. Ortamımızda;

Windows Server 2008 R2 – Domain Controller

Windows Server 2008 R2 – ADFS Server

Windows Server 2008 R2 – DirSync Server

Windows Server 2012 – Exchange Server 2013

olmak üzere 4 adet sunucu kullanacağız. Test ortamı olduğu için bu yapı Hyper-V mimarisi üzerinden çalışmakta. Kullanacağım domain “olcyerkn.com” olacak. Office 365 tenantım olcyerkn@peakuptest.onmicrosoft.com şeklinde.

Not: Test ortamı olduğu için ADFS Proxy sunucusu kullanmadım. Production ortamında kullanıcılar şirket network ü dışında da aktif olabileceği için, Hybrid yapının farklı networklerden de çalışabilmesi için ADFS Proxy yapılandırması gerekmektedir. Yine Microsoft tarafından önerilen, yüksek erişilebilirlik için NLB konfigürasyonu içerisinde 2 adet ADFS sunucu ve 2 Adet ADFS Proxy sunucu yapılandırılmasıdır.

Son olarak makale serimizde Hybrid yapıyı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edeceğiz;

 • Kullanılacak domainin Office 365′ e verify edilmesi
 • Ortamın ADFS için hazırlanması
 • ADFS 2.0 yapılandırması
 • Federasyonun aktif edilmesi
 • DirSync yapılandırması
 • Senkronizasyonun aktif edilmesi
 • Exchange Server’ın hazırlanması
 • Hybrid Configuration Wizard’ ın çalıştırılması
 • Hybrid yapının test edilmesi

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Edirne doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi lisans eğitimimi tamamlamamın ardından, Sistem ve Network teknolojileri ile ilgilenerek edindiğim tecrübeleri Sanallaştırma ve Bulut Bilişim alanında özelleştirdim. Sektör içerisinde bir eğitim firmasında sistem eğitmeni olarak görev aldım. Şu anda PeakUp Bilişim Danışmanlık bünyesinde, Bulut Bilişim Altyapı Danışmanı olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. Office 365 ve Azure Platformlarına ilişkin yapılandırma ve geçiş süreçlerini yönetmekteyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Tüm yazıları gördüm gerçekten çok çok başarılı bir seri olmuş. Takipçiler için bilgi vermek istiyorum; diğer bölümlerde bu hafta geliyor.