1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Kullanıcılarının Posta Kutularından PowerShell ile Mail Silme İşlemleri

Office 365 Kullanıcılarının Posta Kutularından PowerShell ile Mail Silme İşlemleri

Bu yazımda sizeler Microsoft Office365, Exchange Online kullanıcıların mail kutularından iletileri silme işlemi nasıl yapılır ele alıyor olacağız. Bu işlemi başlamadan önce Office 365′ den bazı role tanımlaması yaparak sonrasında PowerShell yardımı ile yapabilmekteyiz. Varsayılan olarak, Discovery Management rol grubu herhangi bir üye içermez. Bu nedenle, kuruluşunuzda Admin rolü atanmış yöneticiler, Discovery Management rol grubuna eklenmeden keşif aramaları oluşturamaz veya yönetemez. Öncelikle Office365 panelimizde bu role atama işlemi ile başlayalım.

Resim-1

Roller sekmesine “Moilbox Import Export” Üyeler sekmesinede yekili kullanıcı/lar ekliyoruz. Kullanıcı için atamış olduğumuz yetkiler birkaç dakika sonra etkin olacaktır. Discovery Management rol grubunun üyeleri kuruluşunuzdaki mailboxların hassas ileti içeriğine erişebilme yeteneğine sahip olur. Özellikle, Yerinde eDiscovery’yi üyeleri Exchange kuruluşunuzdaki tüm posta kutularını aramak, arama sonuçlarını (ve diğer posta kutusu öğelerini) önizlemek, bir posta kutusuna kopyalamak ve arama sonuçlarını bir .pst dosyasına export edebilmek içinde kullanabilir. Role atamasını tamamlamış olduk bu işlemlerin ardından PowerShell komutlarına geçebiliriz. Mutlaka silme işleminden önce silinecek posta iletilerini yedeklemeyi unutmayın.

PowerShell’ e bağlandıktan sonra bir mailbox veya tüm kuruluşunuzdaki mailbox iletilerini detaylı silme komutlarını uygulayacağız.

$LiveCred = Get-Credential

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell/ -Credential $LiveCred -Authentication Basic -AllowRedirection
Import-PSSession $Session

connect-msolservice -cred $LiveCred

PowerShell’ e bağlanmak için yukarıdaki komutları uygulayabilirsiniz.

Resim-2

Kullanıcının tüm maillerini silmek için asagidaki komutu kullanarak silmekteyiz.

Search-Mailbox -Identity “Kullanicinin ismi ve soyismi” -DeleteContent

Resim-3

Kullanıcının belli tarih araligindaki tüm maillerini slimek için asagidaki komutu kullanarak silmekteyiz.

Search-Mailbox -Identity Kullanicininismi -SearchQuery ‘(Received:01/01/2015..01/01/2019)’ -DeleteContent

PowerShell aracılı ile bu sayede kullanıcıların mail search işlemini klasörler dahil olma üzere mailboxında arama ve silme işlemini gerçekleştirmiş olduk.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Office 365 Kullanıcılarının Posta Kutularından PowerShell ile Mail Silme İşlemleri,Exchange Online mail silme,Office365 ileti silme,Office365 mail silme,Exchange Online ileti silme,Powershell mail silme,Powershell ileti silme

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap