İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 – Exchange Hybrid Configuration’ı Kaldırma

Office 365 – Exchange Hybrid Configuration’ı Kaldırma


Exchange Hybrid Configuration’ı Kaldırma. Bu yazıdan, Exchange ortamını Hybrid geçiş ile 365’e geçiren ve sonrasında yapısında kalan Exchange sunucuları tamamen kaldırma işlemi yapmak isteyenler faydalanabilir. Bu işlemi yapmadan önce düşünülmesi ve planlanması gereken birçok adım bulunmaktadır. Son noktada kararınız hem ADConnect (Dirsync) i hem de tüm Exchange sunucularını (CAS) uninstall etmek ise adımları uygulayabilirsiniz. Adımlar ya da bu işlemin ne kadar gerekli olduğu ile ilgili sorularınız varsa lütfen bana ulaşın.

Mail sisteminize temas eden her hareket oldukça tehlikelidir. Mail akışınızı durdurabilir, data kaybı yaşayabilir ve firmanızın/kurumunuzun iş akışını sekteye uğratabilirsiniz. Uzun yıllar mail sistemleri üzerine çalışmış birisi olarak yapılacak her yeni geliştirmede ya da değişiklikte olabilecek en fazla özeni göstermeye çalışırım. Yazımız bundan dolayı oldukça önemli. Hybrid geçişi sorunsuz biçimde yaptınız, herşey yolunda ama Attribute’lerden dolayı kalması önerilen (aslında önerilmiyor direkt gerekiyor) CAS sunucusu gözünüze batmaya başladı.

Bu yazıyı hem Exchange 2010 Hybrid ortamını hem de Exchange 2013 Hybrid ortamını kaldırmak için kullanabilirsiniz. Hybrid mimarinin birçok faydası bulunduğu için özellikle Office 365’e geçişlerini yeni yapmış firmaların hızlıca Hybrid mimariden çıkmalarını önermem.

Yazının bundan sonraki bölümü adım adım kontrol etmeniz gerekenleri ve yapılması gerekenleri içeriyor.

1. On-Prem’de hehangibir Mailbox kalmadığını kontrol edin.

2. On-Prem’de herhangibir Public Folder ve Public Folder datası kalmadığını kontrol edin.

3. Tüm DNS bilgilerinin (MX, Autodiscover, vb…) Office 365’i gördüğünü kontrol edin. Bu madde çok önemli. Dikkat etmenizi öneririm.

Yukarıdaki üç maddeyi sağlıyorsanız (özellikle 2 ve 3 maddeleri mutlaka araştırın. Kendi mail routing’iniz nasıl öğrenin) aşağıdaki adımlara devam edebilirsiniz.

4. On-Prem’den Organizational ilişkiyi kaldırmak için;

Remove-OrganizationalRelationship -identity “name_of_org_relationship”

Get-OrganizationalRelationship komutu ile organizasyonel bilgiyi alabilirsiniz.

5. Office 365’den Organizational ilişkiyi kaldırmak için;

Remove-OrganizationalRelationship -identity “name_of_org_relationship”

Get-OrganizationalRelationship komutu ile organizasyonel bilgiyi alabilirsiniz.

6. Federated domain’i On-prem’den kaldırmak için

Remove-FederatedDomain -domainname “name_of_domain”

7. On-Prem Exchange sunucunuzdan SMTP domain’leri ile ilişkilendirilmiş Email Address Policy’lerini kaldırın.

8. On-Prem Exchange sunucunuzdan Office 365’e taşınmış SMTP domain’leriniz için olan Accepted Domain bilgisini kaldırın.

9. Federation Trust’ı kaldırın. Default olarak Exchange 2010/2013’deki Hybrid Configuration Wizard (HCW) ın oluşturduğu federation trust’ın adı “Microsoft Federation Gateway” dir.

Remove-FederationTrust -Identity “Microsoft Federation Gateway”

10. On-Prem Exchange sunucunuzdan Exchange Hybrid Configuration ile ilişkilendirilmiş olan remote domain’i kaldırın. Bu domain adını Hybrid Domain – tenant_name.mail.onmicrosoft.com şeklinde görmeniz gerekli.

11. On-Prem Exchange sunucunuzdan SMTP ’leri kaldırın.

Remove-SendConnector “Connector_Name

12. Exchange Administration Console’dan and Outbound SMTP connector’leri kaldırın.

13. Son olarak HybridConfiguration objesini ’den kaldırabilirsiniz.

Exchange 2010 bunu desteklemiyor. Manuel olarak kaldırmayı kesinlikle denemeyin.

Fakat Exchange 2013 için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Remove-HybridConfiguration

Tüm bu adımlardan sonra ADCOnnect’i de uninstall da edebilirsiniz. Fakat mimariye göre değişiklik gösteren bir durum olduğu için bu yazıda o detaya girmiyorum. Sonuç olarak ADConnect’i de ortamınızdan kaldırırsanız CloudOnly bir yapıya dönmüş olacaksınız.

Ayrıca buradaki yazıda göz atmanızı öneririm.

Ve tabi ki buradaki ikinci yazıyı da sonuna kadar okumanız iyi olur.

Kişisel önerim, yazının başında da söylediğim gibi Hybrid Mimaride hayatınıza bugünlerde devam edin derim. Ilerleyen zamanlarda Microsoft bu geçiş, kaldırma vb. işleri daha fazla kolaylaştırıyor olacak.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : hybrid configuration, office 365 hybrid, office 365 remove hybrid, office 365 hybrid kaldirma, office 365 hybrid ayarlari, office 365 hybrid senaryo, office 365 hybrid settings, office 365 hybrid configuration wizard, office 365 hcw kaldirma, office 365 adconnect kaldirma, office 365, office 365 migration, office 365 tasima

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap