1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Video – Netsh Aracı ile Windows Firewall Konfigürasyonu

Video – Netsh Aracı ile Windows Firewall Konfigürasyonu

2003 service pack1 ve Xp SP2 ile güncellenen gelişmiş yapısı güvenlik anlamında sistemlerimize bir çok yenilik kattı. Her yeni sistem gibi sağladığı faydaların yanında, yeni sistemin bizim yapımıza adapte olabilmesi için biz sistem yöneticilerine extra işler de çıkarttı. Şirketimizde kullandığımız herhangi bir uygulamanın windows dan geçebilmesi için da uygulamaya ve kullandığı network portuna izin vermemiz gerekiyor. Bu işlemi tüm şirket bilgisayarlarında ayrı ayrı yapmak ise uzun mesailer ve uykusuz geceler anlamına geliyor. Bu durumda en kısa ve kolay çözüm konfigürasyonunuzu bir ile tüm bilgisayarlarınıza dağıtmaktır.

Bu makalede firewall konfigürasyonunu yapmak için, windows komut satırı araçlarından ı kullanacağız. ; / ve katmanını resetlemek, IP, DNS, default gateway konfigürasyonunuzu yapmak gibi birçok işlevi olan faydalı bir araçtır. Konuyu örnek bir video ile açıklamayı uygun gördüm. Örneğimizde netmeeting uygulamasına clientlarımızda izin vermek için gerekli komutları göreceğiz. Video ‘ya aşağıdaki linkden erişebilirsiniz.

Ayrıca yaptığımız işlemleri tek bir script ile uygulamak ve GPO ile dağıtabilmek için örnek batch dosyasına aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

Batch dosyasını indirmek için tıklayın!

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows XP Service Pack 2’de Windows Güvenlik Duvarı ayarlarında sorun giderme

How can I report Windows Firewall settings?

Fine-Tuning Windows Firewall

Yorum Yap

Yorum Yap