0

İlk makalemde WDS kurulumunu başarılı bir şekilde tamamlamış, konfigürasyon için herhangibir işlem gerçekleştirmemiştik. Bu makalemde WDS konfigürasyonunu olması gerektiği gibi gerçekleştireceğiz. Konuyla ilgili ilk makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Windows Deployment Services Nedir? – Bölüm 1
https://mshowto.org/index.php?option=com_content&task=view&id=243&Itemid=70

1.    Start > Programs > Administrative Tools bölümünden Windows Deployement Services’i tıklayın.


Şekil-1

2.    Açılan pencerede sunucuya sağ tıklayıp açılan menüden Configure Server ‘ı tıklayın.


Şekil-2

3.    Windows Deployement Services Configuration Wizard başlar. Welcome Page sayfasını Next tuşuna basarak geçin.


Şekil-3

4.    Remote Installation Folder Location bölümünde işletim sistemi imajlarının nerede depolanacağını belirtmeniz gerekir. Varsayım yolu olarak C:\RemoteInstall klasörü oluşturulur.


Şekil-4

5.    DHCP Option 60 penceresinde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar, Do not listen on port 67 ve Configure DHCP option to “PXEClient”’dır. WDS’in çalıştığı sunucuda bir DHCP server’ınız var ise Do not listen on port 67 seçeneğini işaretlemeniz gerekmekte ve DHCP scope’unuza DHCP Option Tag 60 mutlaka eklenmelidir. Var olan DHCP server’ınız Microsoft tabanlı değil ise, Configure DHCP option to “PXEClient seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.


Şekil-5

6.    PXE Server Initial Settings bölümünde, daha önce GUID numaralarına göre hazırladığınız bilgisayarlar var (pre-staged) ise Respond only to known client computers seçeneğini işaretleyin.


Şekil-6

7.    Configuration Complete bölümünde Add images to the Windows Deployement Server Now seçeneği işaretlenip Finish tuşuna basıldığında WDS’in konfigürasyonu sonlanıp, WDS ile dağıtılacak işletim sistemi imajlarını almak için sihirbaz başlar.


Şekil-7

Referanslar

Windows Deployment Services Update Step-by-Step Guide for Windows Server 2003

Windows Deployment Services Update Step-by-Step Guide

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir