1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007

Exchange 2007 Edge Transport Rolünün SCW ile Daha Güçlü Hale Getirilmesi


0

Exchange 2007’de Edge Transport rolünü üstlenen sunucunun, varolan network yapısı dışında tutulması ve bu sunucunun antispam, antivirus ve diğer benzer programlar ile donatılması gelecek nesil network yapılarında güvenliği bir kademe daha yukarı çıkartacak. Bu şekilde giden-gelen maillerin ilk durağı edge transport rolünü tutan sunucu olacak ve asıl database’i tutan sunucu performasıda bu şekilde arttırılmış olacak. Fakat hem network dışında bıraktığımız, hemde tüm mail akışını teslim ettiğimiz bir sunucunun güvenliğini eldeki varolan imkanlari kullanarak nasıl attırabiliriz. Bu makalemde Security Configuration Wizard (SCW) kullanarak edge transport rolünü taşıyan sunucuyu daha güvenli hale getirmeye çalışacağız.

SCW, Server 2003 SP1 ile sistemlere gelen, kolay kurulum ve arayüzü sayesinde oluşturacağınız security template’lerini .xml olarak kayıt ederek bir çok sunucuya aynı anda uygulama şansı tanıyan bir windows bileşeni.

 

1.     SCW’yi, Start > Settings > Control Panel > Add/Remove Programs > Add/Remove Windows Components > Security Configuration Wizard kutucuğunu işaretleyerek kuralım.

2.     Kurulumun ardından Exchange2007.xml dosyasını SCW için kayıt ettirmemiz gerekiyor. Bunun için dosyayı C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\Scripts klasöründen %windir%\security\msscw\kbs\ klasörüne kopyalayalım ve komut satırında %windir%\system32 ye düşüp aşağıdaki komutu çalıştıralım.

 

SCWCMD Register /kbname:MSExchangeEdge kbfile:%windir%\security\msscw\kbs\Exchange2007.xml

 

Şekil-1

 

Artık SCW’yi çalıştırmaya hazırız. Administrative Tools > Security Configuration Wizard’I klikleyerek işlemlere başlayalım.

 

3.     İlk pencerede Create  a new security policy seçili iken Next ile devam edelim. Burda belkide ençok bilinmesi gereken seçenek ise Roolback diyebilirim. Uyguladığınız bir template sistemin düzgün çalışmamasına yol açabilir. İşte böyle bir anda son uygulanan template’i rollback yaparak işlemden önceki hale geri dönebilirsiniz.

 

Şekil-2

 

4.     Server adını seçip Next ile devam edelim ve gelen pencerede View Configuration Database butonuna klikleyelim. Burda önünüze serverda çalışan roller ve ek olarak genel bazı roller gelecektir.

 

Şekil-3

 

5.     Next > Role-Based Service Configuration > Next diyerek devam edelim ve sunucumuzda çalışan rollerin doğruluğunu Selected roles altından control edelim. Bu pencerede Exchange 2007 Edge Transport un listede görüntülenmesi gerekmekte. Gereksiz bulduğumuz roller var ise listeden kutucuklarını boşaltarak kaldırabiliriz.

 

Şekil-4

 

6.     Server Client Features penceresinde sunucunuzun client rollerinin doğruluğunu control edelim ve gereksiz bulduklarımızın kutucuklarını boşaltarak kaldıralım.

 

Şekil-5

 

7.     Select Administration and Other Options penceresinde sunucunuzda çalışan servislerin doğruluğunu control edelim ve gereksiz bulduklarımızın kutucuklarını boşaltarak kaldıralım.

8.     Select Additional Services penceresinde sunucunuzda çalışan diğer servislerin doğruluğunu control edelim ve gereksiz bulduklarımızın kutucuklarını boşaltarak kaldıralım.

9.     Handling Unspecified Services penceresinde hazırladığımız template içerisinde yer almayan herhangibir servisin ileriki zamanda sunucuda çalışmaya başlamasıyla bu servisin başlangıç modu’nun ne şekilde olacağını belirtebiliriz. Ben, değişiklik olmadan devam edilmesi için Do not change seçeneğini seçmenizi öneririm.

10.   Confirm Service Changes penceresinde bu adıma kadar gerçekleştirdiğiniz seçeneklere göre başlangıç tipleri değiştirilen servisleri görebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmeniz gereken ise, sisteminizde çalışması gereken herhangibir servisi disable etmemek olmalı.

11.   Next diyerek Network Security bölümüne geçelim.

12.   Add diyerek TCP 389 (LDAP) ve UDP 636 (LDAP/SSL) portlarına ADAM’ın Active Directory ile iletişim kurması için izin verelim.

 

Şekil-6

 

13.   Sunucunuzda birden fazla ethernet kartı var ise aynı pencerede Advanced a klikleyerek 25, 389, 636, 3389 portları seçiliyken Over the following local interfaces i seçip sadece Internal kartın seçili kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Şekil-7

 

14.   Son aşamada portlar ile ilgili olarak yaptığınız kısıtlamaları görebilirsiniz.

 

Şekil-8

 

15.   Registry Settings, Audit Policy, Internet Information Services pencerelerinde Skip this section kutucuğunu işaretleyip Next ile devam edelim.

 

Artık yarattığımız template’i bir isim vererek kayıt edelim.

 

Şekil-9

 

Artık elinizde benzer işi yapan farklı sunucularınızda da kullanabileceğiniz bir template iniz bulunuyor. Aşağıdaki adımları izleyerek bu template’i sunucumuza uygulayalım.

 

16.   Apply an existing security policy seçeneğini seçelim ve daha önce yarattığımız template’in yolunu gösterelim.

 

Şekil-10

 

Referanslar

 

How to Create a New Exchange Server Role SCW Policy

http://technet.microsoft.com/en-us/library/743a0819-cd87-4b9a-ab33-16424bb1861e.aspx

 

How to Register Exchange Server Role SCW Extensions

http://technet.microsoft.com/en-us/library/e51d49a0-808b-4731-b7d8-f35536a90853.aspx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz