1. Ana Sayfa
 2. Üretici Teknolojileri
 3. Nakivo Backup & Replication v9.0 Kurulum ve Hyper-V Backup Job Oluşturma

Nakivo Backup & Replication v9.0 Kurulum ve Hyper-V Backup Job Oluşturma

90

Bu yazımda sizlere virtualization Backup çözümü tarafında önde gelen ’dan bahsedeceğim. Nakivo Backup & Replication, VM data protection için hızlı, güvenilir ve uygun maliyetli bir çözümdür. Ürün, on-prem ve cloud yapıda VMware, Hyper-V, Nutanix AHV ve AWS EC2 ortamları için backup ve replication sağlar. Gelişmiş özellikleri ile yedekleme performansını, güvenilirliği artırır ve recovery işlemlerini optimize eder zamandan ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar.

v9.0 Yeni Özellikleri;

NAKIVO Backup&Replication 9.0 yeni sürümünde artık fiziksel sunucu backup özelliğinde destekliyor. Windows sunucularınız üzerinde çalışan uygulamalar, Microsoft Exchange, SQL, Active Directory, , Oracle vs. gibi, veriler içeren; files and objects recovery etmenize ve Network Acceleration; performansı iyileştirme ve storage maliyetlerini tasarruf etmenizi sağlar. Aynı zamanda Hyper-V 2019 ile tam uyumludur. Microsoft’un sanallaştırma çözümünün yeni sürümü tarafından sağlanan tüm özelliklerin Nakivo yedekleme çözümü ile senaryolarınızı on-prem veya cloud ortamlarınızda gerçekleştirebilirsiniz

NAKIVO Backup&Replication kullanarak, VM replication üzerine kurulu felaket kurtarma prosedürleriyle kaybı riskini ve arıza süresini en aza indirebilirsiniz.

NAKIVO Backup & Replication 9.0 desteklediği platformlar;

 • AWS EC2
 • Microsoft Hyper-V 2019, 2016, 2012R2, 2012
 • Nutanix AHV 5.10 (LTS)
 • Fiziksel Windows Server 2019, 2016, 2012R2, 2012, 2008R2
 • VMware vSphere v4.1- v6.7

  Nakivo Backup & Replication 9.0, 30 günlük deneme sürümü olarak indirilebilirsiniz.


  Resim-1

  Daha sonra indirdiğimiz exe’yi çalıştırıyoruz.   


  Resim-2

  Yükleme işlememiz başladı birkaç dakika bekliyoruz…


  Resim-3

  Kurulumumuz tamamlandı Finish diyerek sonlandırıyoruz.


  Resim-4

  Kısa sürede tamamlandı. Yine makalemizin başında da bahsettiğim gibi web tabanlı çalışan bir yazılım olduğundan login username ve password bilgilerini buradan belirlemekteyiz

  Proceed işlemi ile panelimiz açılmasını sağlayalım.


  Resim-5

  Panele giriş yaptıktan sonraki Inventory adımıdır.


  Resim-6

  Bu işlem, yedek alacağımı vm hostun ipsini bilgilerini girerek hosta erişim sağlamaktır.Add butonu seçimi ile devam edelim.


  Resim-7

  İlgili credential bilgileri ile bağlantı sağlandı.Host ve vmleri görüntülemekteyiz.


  Resim-8

  Son olan adım da ise, Backup Repository ismini, path’ini belirtiyoruz.


  Resim-9

  Artık backup / restore adımlarını inceleyebiliriz. Create / Microsoft Hyper-V backup job seçerek backup politikamızı oluşturacağız.


  Resim-10

  Yedeğini alacağım sunucuyu seçimi ile devam ediyoruz.


  Resim-11

  Ikinci adımımız olan yedek alınacak repository kısmını seçebilmekteyiz. Kurulum adımında oluşturduğumuz Repository seçimi yaparak devam edebiliriz.


  Resim-12

  Yedek alınacak zamanı planlamasını buradan belirlemekteyiz. 


  Resim-13

  Retention bölümünde ise kaç gün öncesine kadar yedek alınacağını buradan ayarlayabilirsiniz.


  Resim-14

  Son adımda ise oluşturduğumuz backup planımızın özet görüntüsü gelecektir, job name isteğe bağlı değiştirebilirsiniz. Finish&Run diyerek işlemleri tamamlayıp backup’ı başlatıyoruz.


  Resim-15

  VM için yedekleme işlemi başlamış durumdadır. Dashboard panosundan Job Info/ VM backup, storage durumunu ve data transfer, bilgilerini görebilmekteyiz.

  Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

  Referanslar

  www.mshowto.org

  TAGs: Nakivo Backup & Replication v9.0 Nakivo Yedekleme 9.0,Nakivo, Backup Yedekleme, Nakivo nedir

   

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap