1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Storwize V5010E Volume Yapılandırması

IBM Storwize V5010E Volume Yapılandırması

092919_1932_IBMStorwize1.png
SAFİR

Daha önceki yazımıda IBM Storwize V5010E Service Management Yapılandırması, IBM Storwize V5010E Yapılandırması ve IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması anlatmıştık.

Bu yazımızda da IBM Storwize V5010E üzerinde Volume yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

IBM Storwize V5010E Storage Management Konsolunda Volumes menüsü üzerinde gerekli yapılandırmayı yapıyor olacağız.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz.

Resim-1

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Volumes menüsü tıklıyoruz.

Resim-2

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Volumes menüsü altında IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırma menülerini görüyoruz. Volumes menüsü altında bulunan Volumes sekmesine tıklıyoruz ve Volumes yapılandırmasına başlıyoruz.

Resim-3

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Volumes menüsü geliyor karşımıza.

Resim-4

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Volumes menüsü altında Create Volumes diyoruz.

Resim-5

Create Volumes ekranın da Basic, Mirrored ve Custom olarak 3 farklı yapılandırma bulunmaktadır.

Basic : Bu yapılandırma ile daha önceki IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması yapmış olduğumuz Pool0 ve Pool1 üzerinde hızlı bir şekilde Volume yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Mirrored : Bu yapılandırma ile daha önceki IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması yapmış olduğumuz Pool0 ve Pool1 yapılarını Mirrored bir şekilde Volume yapılandırmasını yapabilirsiniz. Yani herhangi bir Pool üzerinde yapılandırmanın bir kopyasını diğer Pool üzerine Mirrored ( Aynalı ) bir şekilde yapılandırmasını sağlayabilirsiniz.

Custom : Bu yapılandırma ile daha önceki IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması yapmış olduğumuz Pool0 ve Pool1 üzerinde Custom yani özelleştirerek Volume yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Resim-6

Create Volumes ekranın da Pool bölümünde daha önceki IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması yazımızda yapılandırmış olduğumuz Pool0 ve Pool1 yapılandırmalarını görüyoruz.

Resim-7

Create Volumes ekranın da Pool bölümünde daha önceki IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması yazımızda yapılandırmış olduğumuz Pool0 seçiyoruz.

Resim-8

Create Volumes ekranın da Volume Details bölümünde Quantity ( Miktar ) yani kaç adet oluşturulacağını yapılandırabilirsiniz. Capacity bölümünde Size ( Boyutu ) ve Bytes, KIB ( Kilobytes ), MIB ( Megabytes ), GIB ( Gigabytes ) ve TIB ( Terabytes ) olarak yapılandırabiliriz.

Resim-9

Create Volumes ekranın da Volume Details bölümünde Capacity bölümünü Bytes, KIB ( Kilobytes ), MIB ( Megabytes ), GIB ( Gigabytes ) ve TIB ( Terabytes ) olarak yapılandırabiliriz.

Resim-10

Create Volumes ekranın da Volume Details bölümünde Quantity ( Miktar ) 1 olarak yapılandırıyoruz. Capacity bölümünde Size ( Boyutu ) 1.2 olarak ve TIB ( Terabytes ) olarak yapılandırıyoruz. Pool bölümünde yapılandırma sonucu ne kadar alanının kullanılacağını görüyoruz.

Resim-11

Create Volumes ekranın da Volume Details bölümünde Quantity ( Miktar ) 1 olarak yapılandırıyoruz. Capacity bölümünde Size ( Boyutu ) 1.2 olarak ve TIB ( Terabytes ) olarak yapılandırıyoruz. Name ( İsim ) bölümüne bir isim veriyoruz. Create Volumes ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create diyoruz.

Resim-12

Create Volumes ekranın da gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Closed diyerek Create Volumes ekranını kapatıyoruz.

Resim-13

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Volumes menüsü geri geldiğimizde Pool0 üzerinde VOLUME1 olarak yapılandırmış olduğumuz yapılandırmanın geldiğiniz ve Formating ( Biçimlendirme ) durumda olduğunu görüyoruz.

Resim-14

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Daha sonraki yazılarımızda IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırmaya devam ediyor olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : IBM ,ibm ,IBM ,ibm ,,ibm storwize 5010e volume yapılandırması,,ibm ,,ibm storwize volume yapılandırması,,storwize v5000e volume yapılandırması,Storwize V5010E Volume Yapılandırması,storwize v5010e volume yapılandırması,,ibm storwize v5010e volume,,ibm storwize v5000e volume,Storwize 5000E Volume Yapılandırması,storwize 5000e volume yapılandırması,,ibm volume yapılandırması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Türkçe’ye giriş:
    “yapılandırmasını anlatıyor olacağız” – anlatıyor olmak diye bir fiil yok. Anlatmak diye bir fiil var ve “anlatacağız” diye çekiliyor.

    “yapılandırmayı yapıyor olacağız” – yapıyor olmak diye bir fiil yok. Yapmak diye bir fiil var ve yapacağız diye çekiliyor.