1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Nedir? – Bölüm 1

MVC Nedir? – Bölüm 1

Bu yazımda teknolojisinin ne olduğunu ve yapısını öğreneceğiz.


Resim-1

MVC, 1979 yılında Tygve Reeskaug tarafından oluşturulan yazılım dünyasında mimari desendir. Mvc teknolojisi;

-

-

-

Yapılarından oluşmaktadır.

bu yapıyı Asp.Net yapısıyla birleştirerek ’yi ortaya çıkarmıştır.


Resim-2

Modal Nedir?

Veri tabanıyla uygulamamızın iletişimini sağlayan sınıfları ve bu sınıflar ile ilgili her türlü kaynağın bir arada bulunduğu kısımdır. Veri katmanı olarak da adlandırılır. View ile Controller yapısı arasında ki ilişkiyi sağlar.

View Nedir?

Modal ve Controller arasındaki iletişimden sonra kullanıcıya göstereceğimiz bilgilerin ara yüz kısmıdır. Özetle web sitelerinin kullanıcının gördüğü kısmına denir. Görsel katman olarak da isimlendirilir.

Controller Nedir?

Modal içerisinde bulunan verinin işlenerek yani belirli işlemlerden geçirilerek View katmanına gönderildiği kısımdır. İş katmanı olarak da isimlendirilir.

MVC yapısını temel anlamda görmüş olduk. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc,,asp.net mvc,microsoft,modal,view,controller,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap