1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC RedirectResult ve RedirectToRouteResult Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-8

MVC RedirectResult ve RedirectToRouteResult Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-8

032818_2024_MVCRedirect1.png

Bu yazımda ve RedirectToRouteResult yapısını inceleyeceğiz. Bir projesinde Url yönlendirmeleri veya herhangi bir sayfaya yönlendirme yapacağımızda bu metotları kullanabiliriz.

RedirectResult Nedir?

MVC projelerinde proje içi veya proje dışında bir yere yönlendirme yapmak istiyorsak bu metodu kullanmaktayız.


Resim-1

Projemizde bir Controller ve Redirect,RedirectToRouteResult türünde View döndüren metodumuzu yazalım. Projemizi çalıştıralım.

Resim-2

Projemizde ilk olarak Controller adı ile aynı olan View klasörü altında ki Index isimli metodumuz çalışarak Index View çıktısını bizlere gösterecektir.

Resim-3

Index2 metodumuza da View değeri olarak Index View çıktısını üretmesi için yol belirttikten sonra, tarayıcıda Redirect/Index2 yazalım.

Resim-4


Resim-5

Yazdığımız değeri çalıştırdığımızda artık sayfamız Index2 metodunda belirttiğimiz View klasörüne yönlenecek ve View/Index sayfasını çıktı olarak üretecektir.

RedirectResult aynı zamanda dış bağlantılara yönlendirme yapmak için de kullanılmaktadır.

RedirectToRouteResult Nedir ?

MVC projelerinde sadece proje içi yönlendirme yapmak istiyorsak bu metodu kullanmaktayız.


Resim-6

RedirectToAction metodunu kullanarak yönlendirme işlemlerini gerçekleştirir. İlk parametre olarak Index yazalım. Index sayfası her iki Controller dosyamızda da mevcuttur. Ancak metodu yazdığımız Controller içerisinde bulunan Index sayfasına yönlendirme yapar.

Resim-7

Url olarak Redirect/Index3 yolunu belirttiğimizde Index sayfamıza yönlendirme yapacaktır.

Resim-8


Resim-9

İstersek metodumuza hangi Controller için yönlendirme yapacağını da belirtebiliriz. Bu durumda projemizi çalıştırdığımızda ikinci parametredeki Controller/Index metodu çalışır.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, mvc nedir,,, oluşturma,,,unit test,,mvc proje,redirectresult,,redirect nedir,,


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap