1. Ana Sayfa
 2. ASP.Net
 3. MVC AcceptVerbs Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-16

MVC AcceptVerbs Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-16

050918_2112_MVCAcceptVe1.png
Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımda yapısının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

?

projelerinde http tarafından gelen isteklere izin verilmesini veya engellenmesini sağlayan Attribute yapılarına AcceptVerbs adı verilmektedir.Resim-1

Controller klasörüne sağ tıklayalım Add>Controller seçeneğini seçelim.

Resim-2

MVC 5 Empty Controller seçeneğini seçelim;


Resim-3

Controller ismini verelim ve Add seçeneğini tıklayıp Controller ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-4

ActionResult metodumuzun üzerinde “Get” ifadesi yer almaktadır. Tarayıcı ile bu metodumuz çağrıldığında içerisinde ki işlemi yapacağı anlamına gelmektedir. MVC ortamı varsayılan olarak Get ve Post işlemine yani veri alıp veri gönderme işlemlerini kendisi gerçekleştirmektedir.

Resim-5

Metodumuzun üzerine yazmış olduğumuz Attribute ile özel olarak sadece bu metodumuzdan veri alınabileceğini belirtebiliriz. Yani bu metot ile artık sadece veri alma işlemi yapılmaktadır veri gönderme işlemini yapmaya çalışırsak hata alacağız.

Resim-6

HttpVerbs yapılarından izin vermek istediğimiz işlemleri bu şekilde AcceptVerbs ile belirleyebilmekteyiz.

Resim-7

Bir başka şekilde sadece Attribute yazarak da aynı işlemi sağlayabiliriz. İki farklı türde AcceptVerbs yazma seçeneğimiz mevcuttur.

Resim-8

AcceptVerbs yapısı ile sadece Attribute yazmamız arasında ki temel fark, AcceptVerbs yapısını koşullu olarak kullanabiliriz aynı anda hem Get hem de Post işlemi gerçekleştirebiliriz. AcceptVerbs yapısı MVC ortamında güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Örneğin; veri tabanı işlemleri yaparken sadece Post Attribute kullanılarak bu işlemin kullanıcılara değer döndürmesini engelleyerek güvenlik önlemi alınmaktadır.

MVC ortamında AcceptVerbs yapısının nasıl kullanıldığını görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,, ,acceptverbs nedir, ,acceptverbs,,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. hocam merhaba buradaki mantığı web serviste kullanabiliriz değil mi ?

  • Merhabalar,

   Web servislerde bu yapıları kullanabilirsiniz servisinizde GET veya POST isteklerini belirleyip sınırlandırabilirsiniz.

   İyi Çalışmalar