1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC ViewBag,ViewData ve TempData Nedir? Bölüm-22

MVC ViewBag,ViewData ve TempData Nedir? Bölüm-22

062318_2028_MVCViewBagV1.png

Bu yazımda Controller üzerinden View dosyasına veri gönderme yöntemlerini inceleyeceğiz.

, ve Nedir ?

projelerinde Model yapısını kullanmadan View içerisine veri göndermek istediğimiz durumlarda ViewBag,ViewData veya TempData kullanarak veri gönderme işlemlerini sağlayabiliriz.Resim-1

Controller klasörüne sağ tıklayalım Add>Controller seçeneğini seçelim.

Resim-2

MVC 5 Empty Controller seçeneğini seçelim;


Resim-3

Controller ismini verelim ve Add seçeneğini tıklayıp Controller ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-4

Controller içerisinde Index metoduna sağ tıklayalım ve Add View seçeneği ile View ekleyelim.

Resim-5

View dosyamıza Index ismi verelim ve Add seçeneği ile ekleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-6

Controller içerisinde bulunan ActionResult metodumuzun içerisine göndereceğimiz verileri yazalım. Kullandığımız veri gönderme tipleri Object olduğu için istediğimiz veri tipini gönderebilmekteyiz.

Resim-7

Index dosyamızda ise gönderdiğimiz verileri yazmış olduğumuz isimleri ile sayfaya ile çekelim. Gönderdiğimiz değerlerden dizi halinde bulunan değeri Object olduğu için kendi türüne Cast ederek kullanalım. Projemizi çalıştıralım.

Resim-8

Projemizi çalıştırdığımızda gönderdiğimiz değerlerin ekrana yansıdığını görmekteyiz.

Resim-9

Yukarıdaki kod bloğunda olduğu gibi değerleri tanımladıktan sonra ikinci bir işlem yapılır ise projemizi çalıştırdığımızda sadece TempData verisi hafızada tutulur ve değerine erişebiliriz. ViewBag veya ViewData sadece tek yönlendirme yapılırsa kullanılır.

Böylece Model yapısı kullanmadan veri taşıma işlemini görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,microsoft,mvc proje oluşturma, , razor nedir, razor kullanimi, razor syntax, ,,tempdata,viewbag,viewdata,tempdata nedir,,viewdata nedir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap