1. Ana Sayfa
 2. ASP.Net
 3. Windows Form Application’da Crome Browser Kullanımı Nasıl Yapılır?

Windows Form Application’da Crome Browser Kullanımı Nasıl Yapılır?


Windows Form Application içerisine Chromium alt yapısını kullanarak Web Browser embed etmenin nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumanızı öneririm. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda İngilizce kaynaklarda (ki Türkçe bilgi neredeyse yok ) yapılmış olan bir kaç örnek buldum. Fakat bu örnekleri download edip build ettiğimde hatalar sardı her tarafı. Hataların çözümünü bulmak için de çok uğraştım.

Peki neden Internet Explorer altyapısını kullanmak dururken kalkıp da Cromium alt yapısını kullanmamız gerekir? Şuan hukuk yazılımları geliştiren bir firmada çalışmaktayım. Bu firmada geliştirmiş olduğumuz yazılımların birinde, bir form içerisinde web browser olması gerekiyor ve kullanıcı bu browser üzerinden ilgili internet sitesinden manual olarak bir takım işlemler gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu gerçekleştirilecek olan işlemler internet sitesi üzerinde Jquery ve Ajax ile yapılmakta. Internet Explorer altyapısını kullandığımız zaman bu işlemler maalesef çalışmamakta… Yani Jquery, Ajax ve Javascript işlemlerinin düzgün bir şekilde (kullanıcı tarafından manual yapılan işlemler) çalışmasını istiyorsak o zaman Chromium alt yapısını kullanmamız gerekebilir.

Şimdi ise bu Chromium alt yapısını nasıl kullanacağımıza, hangi .dll dosyalarının olması gerektiğine bakalım. Öncelikle aşağıdaki linkten gerekli olan .dll dosyalarını buraya tıklayarak indirelim.

Yapmamız gerekenler,

1. İndirmiş olduğumuz .dll dosyalarından , CefSharp.dll , CefSharp.Example.dll ve CefSharp.WinForms.dll projemize referans olarak ekleyim. Geri kalan .dll dosyalarının hepsini projemizin ../Debug/bin/ klasörü içerisine kopyalayalım.

2. Using CefSharp.WinForms; kodu ile namespace i using tag ına ekleyelim.

3. Aşağıdaki kodu Form_Load() event’ine yazalım.

CefSharp.WinForms.WebView wb = new WebView();
wb.Dock = DockStyle.Fill;
wb.Address = “www.google.com”;
this.Controls.Add(wb);

Yapmamız gerekenler sadece bu kadar. Benim yapmış olduğum örnek uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu makaleden sonra artık sanırım kolaylıkla Chromium alt yapısını Form Application içerisine embed edip kullanabiliriz. Chromium kullandığım sürece öğrenmiş olduğum özelliklerini ve kullanımlarını sizinle paylaşacağım arkadaşlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İzmir Atatürk Anadolu Teknik Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü mezunuyum. Şuan Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde son sınıftayım. Yazılım ile 2004 yılında tanıştım ve yaklaşık olarak 4-5 yıldır piyasaya freelance olarak proje geliştiriyorum. Ek olarak MCP unvanına sahibim.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. rar lı dosyanın parolası nedir acaba???

 2. küçük harfler ile mshowto

 3. Dediklerinizi aynen uyguluyorum. Ama aşağıdaki hatayı alıyorum hocam .sebebi nedir acaba…???

  An unhandled exception of type ‘System.IO.FileLoadException’ occurred in System.Windows.Forms.dll

  Additional information: Karma mod derleme çalışma zamanının ‘v2.0.50727’ sürümü için oluşturuldu ve ek yapılandırma bilgileri olmadan 4.0 çalışma zamanına yüklenemez.

 4. Keşke şunun clickonce deploy’una paylaşsaydın. clickonce ile setup’a döndürdüğümüzde cefsharp.core.dll veya bağlılıklarından birini yüklemeyedi diye hata veriyor. İnternetteki herşeyi denedim.

 5. 11 ay önce

  Merhaba İyi Çalışmalar,

  öncelikle bu paylaşım için teşekkür ediyorum. Benim bir sorunum var bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Ben web sayfasını cefsharp da gösteriyorum. Gösterdiğim bu html sayfasında yazdır adında bir js kodu var ve sayfayı daha düzgün bir formatta yazdırıyor.

  Ben bu sayfa çıktısı alınırken header ve footer kısmına müdahale etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. CefSharp ın Interface kısmında OnBeforeResourceLoad olayları falan var ama nasıl kullanacağımı nasıl parametre gödnereceğimi anlamadım.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 6. Merhaba, açılan tarayıcının console ekranında javascript kod girmek istiyorum. örn: alert(1) gibi. Bunu nasıl yapabilirim ?