1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Code First Nedir ve Code First İle Veri Tabanı Modelleme Nasıl Yapılır? Bölüm-20

MVC Code First Nedir ve Code First İle Veri Tabanı Modelleme Nasıl Yapılır? Bölüm-20

Bu yazımda yapısının ne olduğunu ve veri tabanı oluşturma oluşturduğumuz veri tabanının modellenmesi gibi işlemlerin yapılacağını öğreneceğiz.

Code First Nedir?

MVC projelerinde veri tabanı işlemlerinin yapılması için klasik olarak kullanılan Server veri tabanı oluşturma işlemini kullanmamaktayız. Bu yöntem yerine Entity Framework yapısını kullanarak veri tabanı yapısını MVC projesi içerisinde bulunan Model klasörünün içerisinde oluşturacağız. Bu işlemler Code First olarak adlandırılmaktadır.

Resim-1

MVC projelerinde Code First için öncelikle projemize Entity Framework kurmamız gerekmektedir. Tools> Package Manager>Manage Nuget Packages for
bağıntısına tıklayalım ve Entity Framework kuracağımız ekranı açalım.

Resim-2

Browse seçeneğini seçelim ve karşımıza gelen ekranda Entity Framework seçeneğini seçerek sağ tarafta bulunan ekranda ise hangi projeye yükleyeceğimizi seçerek Install butonuna tıklayalım ve Entity Framework yükleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-3

Models klasörünü sağ tıklayalım ve Add>New Folder
seçeneği ile Tables isimli klasör ekleyelim.

Resim-4

Tables klasörüne sağ tıklayalım Add>Class
seçeneği ile UrunlerTable isimli bir Class ekleyelim.

Resim-5

Models klasörümüze sağ tıklayalım ve Add>Class seçeneği ile Urunler adlı Class ekleyelim.

Resim-6

Bu sınıfımızda veri tabanı için Identity değeri ve bir kolon ismi tanımlayalım.

Resim-7

Diğer sınıfımızda ise veri tabanı oluşturacağımız tablonun özelliklerinin neler olacağını belirteceğimiz tanımlamalar yapalım.

Resim-8

Web Config dosyamıza veri tabanımıza bağlanacağımız Connection String nesnemizi yazalım.

Resim-9

Models klasörümüze sağ tıklayalım ve Add>Class seçeneği ile DenemeContext adlı dosyamızı ekleyelim.

Resim-10

Web Config dosyamızdan Connection String nesnemizi bu sınıfta alıyoruz ve veri tabanı iletişimini ve tablo oluşturma işlemlerini örnekteki gibi tanımlıyoruz.

Resim-11

Tools>Nuget Package Manager>Package Manager Console seçeneğini tıklayalım.

Resim-12

Açılan pencereye Enable Migrations komutunu yazalım ve Enter tuşu ile veri tabanında değişiklik yapabilmek için gerekli işlemi başlatalım.

Resim-13

Add-Migration komutu ile oluşturduğumuz tablo yapısı ekrana gelmektedir. Bu yapıyı veri tabanına yansıtmak için Update-Database komutunu kullanalım.

Resim-14

Projemizde Migration klasörünün içerisinde yapmış olduğumuz işlemlerin tarihçesi tutulmaktadır.

Resşm-15

Microsoft SQL Server içerisinde oluşturduğumuz veri tabanı ve tablo görünmektedir.

MVC ortamında Code First işlemini gerçekleştirmiş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, mvc nedir,asp.net mvc,microsoft,code first, code first nedir, migration nedir, code first kullanimi , code first veritabani,migration kullanimi,mvc model,mvc model kullanimi,entity framework,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. servanoral_avatar

    Context içinde kullanılan modelbuilder’ın tam olarak sağladığı görev nedir. modelbuilder olmadan sadece class dosyasını set etsek ve projeyi build ederek gerekli işlemleri sağladıktan sonra projeyi çalıştıramaz mıyız ?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir