1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Management Studio ile Script Oluşturmak
k_zd_m_

SQL Server Management Studio ile Script Oluşturmak

SQL-Server-Microsoft
VidyoConnect

 MsSQL Server Management Studio kullanıcısı olarak hazırlamış olduğum görsellerle birlikte bu makalemde sizlere SQL Server’da veri eklemeyi daha kolay bir hale getirmek için Script dosyasında komutları listelemeyi göstereceğim.SQL Server‘da tablolarımıza veri eklemeyi Insert Into komutu ile gerçekleştiriyoruz.Bu makalemde daha kolay bir yolla veri ekleme  için Insert Script dosyasını açacağız ve  bu sayede veri girişlerini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız

İlk olarak MSSQL Management Studio’yu açıyor ve veritabanı sunucumuza bağlanıyoruz. daha sonra Script’ini çıkarmak istediğimiz veri tabanımızda sağ tıklıyoruz tasks başlığı altından Script’i oluşturmak için Generate Scripts’i seçerek devam ediyoruz.

Resim-1

Generate Scripts’e tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki sekme geliyor.Sol tarafta Set Scripting Options’a tıklayarak Script dosyanızın kaydolacağı yeri seçiyoruz ve Advanced’a tıklayarak ayarlarda istediğimiz değişiklikleri yapıyoruz.

Resim-2

Ayarlarımızda Types Of Data To Script’i seçerek Schema And Data’yi ekliyoruz.Bunun sebebi veri tabanımızdaki verilerle birlikte Stored Procedur’leri,tabloları ve veri tabanımızda bulunan View’leri de tam anlamıyla Script’e eklemektir.

Resim-3

Bu adımdan sonra dilerseniz Script Pirmary Key seçeneğini False olarak değiştirebilirsiniz.Kullanmak istediğiniz ayarların değişikliğini fotoğraftaki Options kısmından değiştirebilirsiniz.

Resim-4

İlerledikten sonra gösterilen adımda özet olarak seçimlerinizi gözden geçirip son adıma geçebilirsiniz.

Resim-5

Son adımda veri tabanımızda bulunan tüm dosyalar kaydoluyor ve işlemi bitiriyoruz.

Resim-6

Kaydolan Script dosyanızı açtığınızda veri tabanınıza ait işlemlerin sıralandığını göreceksiniz.Ben örnek olarak bir veri tabanımın Script dosyasının açılmış olduğu halini sizlerle aşağıdaki görselde paylaşıyorum. Script dosyasını kulanarak verilerinizi daha kolay bir yöntemle yönetebilirsiniz.

Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar        

www.mshowto.org

TAGs:Sql Server Management Studio ile Script Oluşturmak,sql script oluşturmak,sql script nasıl oluşturulur,sql script ne işe yarar

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben İlayda Daştan,Cahit Elginkan Anadolu Lisesi mezunuyum. Şu anda Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Üniversitemizin Bilişim Teknolojileri Kulübünde yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım.Data Structures,data analysis ve security alanlarında çalışmalarımı sürdürüyorum.Ayrıca digital marketing ve product management alanlarında çalışıyorum.Bilişim alanında öğrenmeyi ve üretmeyi seviyorum.

Yorum Yap