İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Azure SQL Veritabanı Mimarisi

Azure SQL Veritabanı Mimarisi

featured

Azure SQL Veritabanı, Microsoft’un sunduğu yüksek seviyede ölçeklenebilir ve çoklu kiralanabilir yüksek düzeyde kullanılabilir bir Platformas-a-Service (PaaS) veya Database-as-a-Service (DBaaS) veritabanı hizmetidir.

Microsoft; işletim sistemi, disk yönetimi,network, sanallaştırma, versiyon geçişleri, sunucu kurulum ve bakım gibi işler ile bizim yerimize ingileniyor olur. Biz ise sadece veritabanını kullanıyor oluruz.

Azure SQL Veritabanı aşağıdaki dağıtım seçeneklerine sahiptir.

 • Single
 • Elastic Pool
 • Managed Instance

Azure SQL veritabanı, kullanıcılarının sadece verileri yönetmeye odaklanmasına olanak tanır ve kullanıcılara ilişkisel veritabanı işlevselliği sağlamak için dört katman üzerinde çalışır.

 • Client Layer
 • Service Layer
 • Platform Layer
 • Infrastructure Layer

Client Layer

Client Layer (İstemci katmanı) , uygulamaların bir SQL veritabanına erişmesi için bir arayüz görevi görür. On-Prem ortamda yada Azure üzerinde olabilir.SQL Server, Tabular Data Stream (TDS – bir veritabanı sunucusu ve bir istemci arasında ki veri aktarımını sağlamak için oluşturulan uygulama katmanı protokolü)  kullanarak uygulamalar ile iletişim kurar. Bu uygulamalar .NET, ODBC,ADO.NET gibi olabilir. Java’da herhangi bir ek gereksinim yada kuruluma ihtiyaç duymadan Azure SQL Veritabanına bağlanabilir.

Service Layer

Hizmet katmanı, istemci ve platform katmanları arasındaki bir ağ geçidi olarak görev alır ve aşağıdaki işlemlerden sorumlu tutulur.

 • SQL Veritabanını oluşturmak.
 • SQL Veritabanına Erişim kontrolünü sağlamak
 • SQL Firewall hizmeti vermek ve güvenliği zorunlu kılmak
 • SQL veritabanı için kullanım miktarına göre fatura üretmek
 • İstemci ile Azure SQL arasındaki bağlantılarının yönlendirilmesi

Platform Layer

Platform katmanı, veri merkezlerinde SQL veritabanlarını barındıran fiziksel sunucularda oluşur. Her SQL veritabanı tek bir fiziksel sunucuda depolanır ve iki farklı fiziksel sunucuda çoklanarak yüksek erişilebilirlik sağlanır. Oluşturulan veritabanı sunucusu ile birlikte üç – 3 – farklı fiziksel sunucu oluştur (Resim-1 de görebilirsiniz.Platform katmanının iki bileşeni vardır.

 • Azure Fabric : Yük yönetiminden sorumludur ve SQL veritabanlarının sunucular arasında otomatik failover yapılmasını kontrol eder.
 • Management Services : Tek bir sunucunun sağlık durumunu, yama güncellemeleri ile ilgilenir.

Infrastructure Katmanı

Altyapı katmanı, fiziksel donanımın ve işletim sisteminin yönetiminden sorumludur.

 

Resim-1

Azure SQL Veritabanı İstek Akışı

Resim-2

Uygulama, SQL Veritabanına bir TDS – Tabular Data Stream – isteği gönderir ( Oturum açma, DDL, DML işlemleri vs.)TDS, platform katmanına talebi göndermeden önce hizmet katmanında ağ katmanına isteği doğrulatır sonrasında platform katmanına iletir. Eğer gelen istek TDS tarafından doğrudan platfrom katmanına iletilseydi oturum açma ve güvenlik duvarı kontrolleri sağlanamamış olacak ve belki de bir dDos saldırısına mağruz kalıyor olacaktınız.

Resim-2 de gösterildiği gibi Platform katmanının üç node’u vardır. Her node, bir sql veritabanının birincil bir kopyasına ve iki farklı fiziksel sunucunun, iki farklı sql veritabanın ikincil kopyasına sahiptir.

Hepinize DATA’lı günler dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

 

TAGs: azure, azure data, azure sql, azure sql veritabanı mimarisi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap