1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Rights Management Services (Azure RMS) Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 1

Azure Rights Management Services (Azure RMS) Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 1


Ruijie Teknoloji Günü

Enterprise Mobility Suite yazı serimize Microsoft Azure Right Management Service ile devam ediyoruz. Terim olarak baktığımızda aslında uzun zamandır RMS hayatımızda. Kısaca tekrar hatırlatmak gerekirse, dokümanlarımızın isteğimiz veya kontrolümüz dışında başkalarının görmesini, çıktı almasını, editleyebilmesi vb… engelleyebildiğimiz veya belirli bir zamanda diliminde işlem yapabilmesini sağladığımız( 1 gün sonra kullanama gibi) Microsoft’ un bize Saas olarak sunduğu bir servis. Microsoft Azure RMS sayesinde dokümanlarımız nereye giderse gitsin sizin verdiğiniz izinler de doküman ile beraber taşınmış olur.

Bu servisin Azure platformu üzerinde olması klasik RMS’ den bazı şeyleri ayırıyor. Buna en güzel örnek olarak IIS, SQL Server veya CA kurulumları ile uğraşmamıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda altyapı maliyetini ortadan kaldırıyor. Kısa açıklamamızdan sonra yapılandırmamıza geçebiliriz. Detaylara yeri geldikçe değineceğiz. ( Hizmetin satın alındığı varsayılmıştır)

Hizmetimizi etkinleştirmek için https://manage.windowsazure.com adresine giriyoruz. Azure portalı açıldıktan sonra Active Directory sekmesine geliyoruz. Daha sonra ise Right Management sekmesini açıyoruz ve Activate ile hizmeti aktif hale getiriyoruz.


Resim-1

Hizmetimizin aktif hale geldiğini görüyoruz. ( İlerleyen bölümlerde bu menüyü inceleyeceğiz )


Resim-2

https://portal.aadrm.com/ ile Azure RMS portalına erişiyoruz. Mail adresimi buraya giriyorum ve RMS’ e erişebildiğimi görüyorum.


Resim-3

Azure RMS ile koruma sağlamak için kullanacağımız cihaza uygun tool u indiriyoruz.


Resim-4

Daha sonra ise klasik next next finish J


Resim-5

İşlem bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.


Resim-6

Kurulum adımımız bu kadar. Gördüğünüz üzere entegre etmesi son derece kolay ve hızlı. Eğer daha önce On-Premise RMS ile çalışma imkânı bulduysanız aradaki farkı çok hızlı şekilde göreceksiniz. Cihazımızı yeniden başlattıktan sonra artık servisimiz kullanabilir hale geliyor.


Resim-7

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap