1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

MS Office 2010 Beta: Tüm Yenilikler ve Download


0

Microsoft’a göre MS Office 2010 – Beta için en az şu özelliklere sahip bir bilgisayara sahip olmalısınız:

 • En az 500 MHz işlemci
 • En az 256 MB sistem belleği
 • 3 GB boş sabit disk alanı
 • En az 1024 x 768 piksel çözünürlüğü destekleyen bir monitör
 • Windows XP SP3 veya sonrasında çıkan bir Windows işletim sistemi

Fakat bu minimum konfigürasyonda bazı özellikler pasifleştirilmiş olarak geliyor. Microsoft, Word’deki daimi yazım denetleme ve dilbilgisi aracının en az 1 GB sistem belleği gerektirdiğini belirtiyor. Daha az RAM söz konusu ise bu özellik etkinleştirilemiyor.

Microsoft, Office 2010 Beta’yı üç farklı sürümde sunuyor. “Office Home and Business 2010 Beta” Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Word ve Office web uygulamalarını sunuyor. “Office Professional 2010 Beta” yukarıdaki bileşenlere ek olarak Access ve Publisher’ı sunarken “Office Professional Plus 2010 Beta” ise Programme Communicator, InfoPath ve Sharepoint Workspace bileşenlerini de sunuyor.

Norma kullanıcılar için Office Home ve Professional sürümleri tamamıyla yeterli olacaktır. Office web uygulamalarını kullanmak için bir Windows Live hesabına da ihtiyacınız olacak. Office web uygulamalarını kullanmaya başlamadan önce MS Office 2010 Beta‘yı kurmanız gerekiyor. Office web uygulamalarını nasıl etkinleştirebileceğinizi Microsoft sayfasında öğrenebilirsiniz.

Bazı değişiklikler Office’in tamamını kapsıyor. Örneğin Office butonunun ismi “File” olarak değiştirildi ve artık çok daha geniş bir özet sunuyor. Burada dokümanlar kaydedilebiliyor, bastırılabiliyor veya diğer kullanıcılarla paylaşılabiliyor. Ayrıca bu fonksiyon o an üzerinde çalışılan dosya hakkında genel bir özet de sunuyor.

Bunun dışında Office artık bir dosya üzerinde birden çok kişinin aynı anda çalışmasına izin veriyor. Şimdiye kadar açık bir doküman sadece yerel olarak ikinci bir kişiye iletilip düzenlenebiliyordu. Office 2010 birden çok kullanıcının aynı anda değişiklik yapmasına ve kaydetmesine izin veriyor. Bu yapılırken güncel değişiklikler direkt gösteriliyor.

Word 2010 neler sunuyor?

Microsoft Word ve diğer program bileşenlerine yeni bir ekran görüntüsü alma aracı ekledi. Ribbon arabirimindeki bir menüden tüm aktif pencereler arasında seçim yapılabiliyor. İstenilen nesne üzerine tıklandığında Office, ekran görüntüsünü güncel dokümana ekliyor; sonrasında üzerinde ek düzenlemeler yapılabiliyor.

Örneğin Word ve diğer bileşenlerdeki resim düzenleme menüsünde bulunan “Remove Background” özelliği ile bir resmin arka planı otomatikman silinebiliyor. Bunu yaparken kullanıcıya aydınlık dengelemesinden sanatsal efektlere kadar birçok ayarlama imkanı sunuluyor. Bunun dışında Word’e yeni SmartArt kategorileri ve grafikler eklendi.

Yeni “Protected View” (Korunmalı Görünüm) özelliği sizi internette gelen tehlikelere karşı koruyor. İnternetten indirdiğiniz bir dokümanı açtığınız anda hemen bu özellik devreye giriyor. Word (diğer bileşenler de bu özellik mevcut) siz kesin bir onay verene kadar bu görünümde dosyada düzenleme yapmanıza izin vermiyor. Fakat dokümanı tüm biçimlendirmeleri ve grafikleri ile sorunsuzca görüntüleyebiliyorsunuz.

Excel ve PowerPoint 2010

Excel – Mini diyagram şeklinde Sparklines
Word’deki ekran görüntüsü aracının dışındaki en büyük yenilik “Sparklines” oluyor. Bunlar bir hücrenin içerisinde bulunan minik, düzenlenebilir diyagramlar oluyor. Sparklines önceden seçilmiş veri alanlarını görselleştirebilir ve aynı büyük kardeşleri gibi farklı birçok noktaya uyarlanabiliyor. Örneğin çizgi ve çubuk diyagramları olarak gösterilebiliyorlar.

PowerPoint 2010: İnternet üzerinden sunum aktarımı
Microsoft bu bileşene de ekran görüntüsü alma aracını entegre etti ve ayrıca yeni bir fonksiyon daha ekledi. Artık PowerPoint sunumları direkt internet üzerinden akışkan medya biçiminde diğer bir bilgisayara aktarabiliyor. Bu iş için alıcıya sunumu seyredebileceği bir link gönderiliyor. Fakat bu nedenle Windows Live hesabına ihtiyaç duyuluyor.

Aynı şekilde bir sunumu kaydetme imkanı da sunuluyor. Ayrıca taslaklar ve geçiş efektlerinde de değişiklik yapıldı.

Outlook: Artık onun da Ribbon’u var

Ribbon arabirimi entegrasyonu dışında program artık Windows 7 özelliklerini de destekliyor. Örneğin direkt zıplayan listeden e-posta, randevu ve kişi kartı oluşturulabiliyor. Ayrıca program, sosyal ağlara bağlanma imkanı da sunuyor. Bu şekilde durum güncellemeleri e-posta gönderimi sırasında doğrudan karşı tarafa iletilebiliyor.

OneNote: Diğer nesnelerle bağlantı
Microsoft, OneNote’ta da birçok iyileştirme yaptı. Artık kullanıcılar aynı anda bir not üzerinde çalışabiliyor. Bu süreç sırasında değişiklikler farklı renklerle işaretleniyor ve sonuç olarak en son yapılan güncellemeler hemen göze çarpıyor. Bunun dışında program, nesneleri – örneğin bir web sitesini – bir not ile bağlayabiliyor. Böylece notu açtıktan sonra bununla ilişkilendirilmiş nesne de gösteriliyor.

Office’in diğer sürümlerinde Publisher, Access, Communicator ve Sharepoint Workspace programları da mevcut. Fakat bu uygulamalara genellikle sadece iş alanında ihtiyaç duyuluyor.

Office 2010 Beta Download: http://www.microsoft.com/office/2010/en/professional-edition/default.aspx

Kaynak: chip.com.tr

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir