1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Modern.ie Web Sayfası ile Browser Tabanlı Uygulamalarınızı Production Öncesinde Test Edin

Modern.ie Web Sayfası ile Browser Tabanlı Uygulamalarınızı Production Öncesinde Test Edin


Ruijie Teknoloji Günü

Windows istemci geçişlerindeki en büyük sorun uygulama uyumluluk sorunlarıdır. Geleneksel uygulamaların uyumluluk sorunları uygulamaları çeşitli farklı şekillerde sanallaştırarak, uyumluluk modunda çalıştırarak veya çeşitli iyileştirmeler uygulayarak aşılabilir. Ancak web uygulamalarının uyumluluk sorunları bizi biraz daha zorlayacaktır. Buradaki uyumluluk sorunlarında çoğunlukla web uygulamasının kodu seviyesinde düzenleme yapmak gerekmektedir.

Windows 8 ile birlikte gelen Internet Explorer 10; bilindiği üzere alt sürümlere çevrilememektedir. Bu durum pek çok sistem yöneticisi için Windows 8 geçişleri önünde bloke oluşturmaktadır. Uygulama geliştiriciler yazdıkları web uygulamasının ne tip bir uyum sorununa sahip olduğunu çoğunlukla bulamazlar –ki onlarca farklı method ve yüzlerce farklı fonksiyon içerisinden yeniliklerin takip edilmesi de çoğunlukla beklenmez. Bu tip durumlarda web uygulamasının neresinde bir uyum sorununun bulunduğu bilgisi paha biçilemez olacaktır.

http://modern.ie adresinde hizmet veren uyumluluk tarayıcısı ise tamamen bu amaçla çalışmaktadır. Web sitesindeki alana kontrolü yapılacak web adresinin url’si girilir ve uyumluluk kontrolleri online olarak gerçekleştirilir.


Resim-1: Modern.IE Web Sitesi

Girişi yapılan web sitesinde uyumluluk taraması yapıldıktan sonra ypaılan taramalar ve ortaya çıkan sonuç ile ilgili bir özet rapor çıktısı sağlanacaktır. Bulunan herhangi bir sorun varsa, bu sorunun olduğu kategori sarı ile işaretli bir şekilde görüntülenecektir.


Resim-2: Gerçekleştirilen Uyumluluk Kontrolleri

Yapılan kontrollere daha yakından bakıldığında kontrollerin üç ana kategorise toplantıdı görülebilir. Bunlar, IE’nin eski sürümlerini desteklemekten kaynaklanan sık görülen sorunlar, Web sayfasının çeşitli tarayıcı ve aygıtlarda düzgün çalışmasının sağlanması ve Windows 8’deki yeni özelliklerin kullanılarak geliştirme yapılmasıdır.


Resim-3: Uyumluluk Kontrolleri Detayları

Sorunlu görülen uyumluluk kontrollerinden biri ile ilgili ayrıntılara bakıldığında bu hatayla ilgili bulgu, hatanın neden önemli olduğu ve ne şekilde düzeltilebileceğine ilişkin bilgilerin bulunduğunu görürüz.


Resim-4: Uyumsuzluk Konusu Detayları

Modern.ie aracı istenirse anasayfasında yer alan “modern.ie site taramasını yerel geliştirme ortamınızda çalıştırın” kısayolu kullanılarak indirilebilir ve kurumsal olarak iç ağda kullanılan –internet erişimi olmayan- web sitelerinin kontrol edilebilmesi için kuruma ait bir web sunucusuna kurulabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap