İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Server 2012
 3. Windows Server 2012 R2 Preview Kurulumu Nasıl Yapılır

Windows Server 2012 R2 Preview Kurulumu Nasıl Yapılır


Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde Microsoft firmasının önümüzdeki aylarda çıkarmayı planladığı Windows Server ailesinin en yeni üyesinden bahsedeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Preview sürümü yayınlanan Windows ürününün kurulum adımlarından bahsetmeden önce, bu ürünle gelen yeniliklerden kısaca bahsedelim.

 • Windows Server 2012 R2 ve System Center 2012 R2 tam özellik desteği ile aynı anda satışa sunulacak.
 • Tiered Storage Spaces ile
  daha yüksek performans ve ölçeklenebilirlik
 • Grafiksel bir Depolama Alanı üzerinde üç yönlü mirrored sanal disk oluşturma yeteneği.
 • Site-to-site VPN Gateway.
 • Host başına 320 Logical Processor desteği
 • Host başına 4TB RAM desteği
 • Sanal makine başına 64TB sanal disk desteği
 • Sanal makineler için Virtual FC-HBA desteği
 • Ve daha bir çok özellik ile karşımıza çıkan Windows Server 2012 R2 ürünü, özellikle sanallaştırma ile Bulut Mimarisini (Cloud Computing) birleştirme yolunda emin adımlar atmakta.

Windows Server 2012 R2 ile gelen yeniliklerin neler olduğunu merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum adımlarına geçmeden önce Windows Server 2012 R2 ISO dosyasını buradan indirebilirsiniz.


Resim-1

Windows Server 2012 R2 sistem gereksinimlerinden biraz bahsedelim;

 • Minimum: 1.4 GHz 64-bit processor
 • Minimum: 512 MB
 • Minimum: 32 GB HDD
 • Gigabit (10/100/1000baseT) Ethernet adapter
 • DVD drive (DVD’den kurulum yapmak istiyorsanız)

Yükseltme Senaryoları


Resim-2

VHD olarak dağıtılan Sürümleri yüklerken;

 • Sadece İngilizce kurulum yapabiliyorsunuz
 • 2 GB RAM
 • 1 CPU
 • 80 GB hard Drive
 • Administrator şifresi R2Preview!

Şimdi sıra geldi Windows Server 2012 R2 Preview sürümünün kurulum aşamasına. Aslında Windows Server 2008 R2 ve sonrası Server işletim sistemi kurulumu yaptıysanız, çok kolay bir şekilde Windows Server 2012 R2 ürününün de kurulumunu yapabilirsiniz.

Windows Server 2008 R2 platformunda kurulumun testini yaptığım Windows Server 2012 R2 DataCenter Preview sürümü için bir sanal makine oluşturdum. Oluşturduğum makinaya indirmiş olduğum ISO dosyasını bağladım ve kurulum için Start butonunu tıkladım.


Resim-3

Başlangıcı Windows 8.1 Preview ürünü gibi olan Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu, gerekli dosyaların yüklenmesi ile başlıyor.


Resim-4

Şuan sadece İngilizce olarak kurabildiğimiz Windows Server 2012 R2 Preview ürünü için isterseniz lokasyon ve klavye ayarlarını Türkçe seçebiliyorsunuz.


Resim-5

Amacımız kurulum yapmak olduğu için Install seçeneğini seçiyoruz, şayet daha önceden Windows Server 2012 R2 ürünü kurulu olsaydı ve herhangi bir sebepten dolayı onarmamız gerekseydi, o vakit Repair Your Computer seçeneğini seçmemiz gerekirdi.


Resim-6


Resim-7

Kurulum için girmemiz gereken ürün anahtarını giriyoruz. Bu ürün anahtarı ile Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu yapabilirsiniz JGXYY-7NMTC-MHKY3-QCC9B-VQRG7


Resim-8

Kurulum için gerekli ürün anahtarını girdikten sonra sıra geldi Windows Server 2012 R2 Preview ürününün Core mu yoksa GUI yöntemi ile kuracağımıza.

Server Core Installation :

Grafiksel arayüzü bulunmayan ve her Roles veya Features kurulumu yapamadığımız, belli Roles ve Features için tasarlanmıştır. Grafiksel arayüze sahip diğer versiyonlara göre daha az yer kaplayan ve yönetimi PowerShell veya RSAT Tools ile yapılan kurulum tipidir.

Server Whit a GUI :

Alışık olduğumuz grafiksel arayüz, başlat menüsü gibi seçeneklerin olduğu, her Roles ve Features’in rahatlıkla çalıştığı kurulum tipidir.


Resim-9

Klasik lisans sözleşmesini onaylayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.


Resim-10

Amacımız yeni bir kurulum olduğu için Custom : Install Windows Only (Advenced) seçeneğini seçiyoruz, Şayet amacımız alt versiyondan üst versiyona geçmek olsaydı o zaman Upgrade seçeneğiyle devam edebilirdik.


Resim-11

Sanal makinayı oluştururken default disk değeri vermiştim (127 GB) isterseniz makinaya bağlı bulunan diskleri birleştirebilir veya bölebilirsiniz. Veya elinizdeki diski formatlamak isteyebilirsiniz.

Disk üzerinde herhangi bir işlem yapmadan devam ettim. Kurulum için gerekli dosyalar diske aktarılıyor ve kurulum başlıyor.


Resim-12

Kurulum bittikten sonra default’ta gelen kullanıcı olan Administrator için karmaşık bir password belirtmemiz gerekiyor.

Karmaşık Password : Büyük harf, küçük harf, sayı veya sembollerden en az üç tanesini kullanarak oluşturabilirsiniz.


Resim-13

Karmaşık bir password verdikten sonra kurulum işlemi tamamlanmış oluyor.


Resim-14

Şimdi kurulumu biten Windows Server 2012 R2 Previes ürününe bakmak için Ctrl + Alt + Del kombinasyonunu tuşluyoruz.


Resim-15

Kurulum esnasında vermiş olduğumu karmaşık password ile giriş yaptıktan sonra karşımıza Windows Server 2012 ile aynı görselliğe sahip olan Windows Server 2012 R2 Preview Server Manager ekranı açılıyor.


Resim-16

Ve karşımızda Windows Server 2012 R2 Preview J


Resim-17

Hatırlarsanız Windows 8.1 ile başlat menüsünün geldiğini Windows 8.1 Kurulumu Nasıl Yapılır adlı makalemizde duyurmuştuk. Aynı özellik Windows Server 2012 R2 ürününde de mevcut


Resim-18

Alt taraftaki ok işaretini tıklayınca karşınıza uygulamalarınız çıkacaktır.


Resim-19

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap