6

Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce Windows’un önümüzdeki aylarda çıkarmayı düşündüğü işletim sistemi Windows 8.1 Preview sürümünü yayınladı. Büyük bir heyecanla beklenen bu sürümde hoşunuza gideceğini düşündüğüm bir özellik var. Alışkanlıkların kolay kolay değişmeyeceğini gören Microsoft, Windows’un başlat butonu geri getirmiş, ancak eski sürümlerdeki gibi klasik bir arayüz açmak yerine Windows 8 ile gelen arayüz açılmakta. Şuan sadece kurulum aşamasını inceleyebildiğim için sizlerle bu konu hakkında bilgi paylaşmak istedim.

İsterseniz kurulum aşamasına geçmeden önce Windows 8.1 Preview sürümünü nereden indirebileceğinizi söyleyelim. Windows 8.1 Preview ürününü http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview-download linkinden indirmeniz mümkün arkadaşlar.

Şimdi kurulum aşamasına geçelim artık J

Windows 8.1 Preview sürümünü kurduğum platform Hyper-V 2.0. Sanal makinamı oluşturduktan sonra yukarıda linkini vermiş olduğum Windows 8.1 Preview kalıp dosyasını indirip sanal makinaya bağladım.


Resim-1

Kurulum adımları Windows 8 ile büyük ölçüde benzerlik göstermekte arkadaşlar, gerekli lokasyon ve klavye dil seçimini yaptıktan sonra devam ediyoruz.


Resim-2

Karşımıza çıkan ekranda onarma modunu mu yoksa temiz bir kurulum mu yapacağımızı soruyor. Amacımız temiz bir kurulum olduğu için Install seçeneğini seçip devam ediyoruz.


Resim-3

Microsoft’un klasik lisans sözleşmesi, onaylayıp devam ediyoruz.


Resim-4

Bu makina için yükseltme işlemi mi yoksa kurulum işlemi mi olacağını belirliyoruz, henüz Windows 8.1 Preview sürümün üstü olmadığı için Custom : Install Windows Only (Advenced) seçeneğini seçip devam ediyoruz.


Resim-5

Windows 8.1 Preview işletim sistemini yükleyeceğimiz makinanın disk yapısı ile ilgili bilgileri görmekteyiz. Sanal makinayı oluştururken 1 adet 127 Gb HDD vermiştim, istersek bu diskimizin yapısını burada değiştirebiliriz (Disk bölmek, formatlamak vs.).


Resim-6

Bu adımda işletim sistemi kurulumu için gerekli dosyaların sanal makinaya kopyalandığını ve akabinde işletim sisteminin kurulmaya başlandığı görmekteyiz.


Resim-7

İşletim sisteminin kurulumunu tamamlamak için gerekli bir kaç adım daha mevcut, Oluşturduğumuz bu makinanın isminin ne olması gerektiğini bu adımda belirtiyoruz. Aynı zamanda ismin üst tarafında görmüş olduğunuz renk yapısı ise; işletim sistemini kullanmaya başladığınızda hangi renk ile görünsün bunun tercihi.


Resim-8

Bu adımda Microsoft’un bizler için önerdiği ayarlamaları mı yoksa manuel kendimiz mi ayarlamalar yapacağız onu belirtiyoruz. Eğer Use Express Settings seçeneğini seçerseniz; Microsoft’un bizler için önermiş olduğu ayarlamalar aktif olacaktır. Bu ayarlar arasında Internet Explorer, Network vs. bulunmakta. Customize seçeneğini seçerseniz de kendiniz istediğiniz ayara müdahale edebiliyorsunuz.


Resim-9

Customize seçeneğini seçip manuel ayarlamalar yapmak istediğimi belirttim. Karşımıza çıkan ilk seçenek bağlanacağımız ağ yapısının ev veya çalışma ağı mı yoksa genel ağ mı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.


Resim-10

Bu aşamada güncellemeleri nasıl alacağımız ile ilgili tercihi yapıyoruz. Bununla beraber Internet Explorer ve SmartScreen ayarlarını da belirtmiş oluyoruz.


Resim-11

Bu adımda bir hata ile karşılaşıldığında bunu Microsoft’a bildirip bildirmemesi gerektiğini ve Müşteri memnuniyet programına katılıp katılmayacağımızı belirtiyoruz.


Resim-12

Microsoft ile paylaşmak istediğimiz birşeyler varsa bu adımda belirtip devam ediyoruz.


Resim-13

Oturumu Microsoft hesabımla açmak istiyorum bu yüzden mail adresimi girip devam ediyorum. Ama dilerseniz yerel hesap açıp Microsoft hesabı kullanmak istemeyebilirsiniz.


Resim-14


Resim-15


Resim-16


Resim-17

SkyDrive özelliğini kullanıp bu makinadan bulut hesabımıza ulaşmamız mümkün.


Resim-18

Use SkyDire seçeneğini seçip devam ettiğinizde artık işlemin sonuna geldik demektir.


Resim-19


Resim-20


Resim-21


Resim-22


Resim-23


Resim-24


Resim-25


Resim-26

Ve karşımızda Windows 8.1 Preview J Görsellik olarak Windows 8 ile aynı görünse de arka tarafta değişen özellikler oluyor. Aşağı bakan ok işaretini görmüş olmalısınız, bu ok işareti sayesinde makinanıza yüklü olan uygulamaları, denetim masası vs gibi özelliklere kolayca ulaşıyor olacağız.


Resim-27

Sol alt köşeye bakarsanız start menüsünü açan ikonu görüyor olacaksınız.


Resim-28

İlerleyen günlerde Windows 8.1 Preview ile ilgili başka çalışmalarla yine birlikte olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 3
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 3
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. 120 olması gerekli.

 2. Teşekkürler. Peki Windows 8 gibi yerel Hesap Kullanılarak kurulum tamamlanamıyor mu?

Yapılan Yorumlar
 1. Teşekkürler. Peki Windows 8 gibi yerel Hesap Kullanılarak kurulum tamamlanamıyor mu?

  • 10 sene önce

   Merhaba Ayhan bey,
   Windows 8.1 Preview ürününde de yerel hesap kullanabiliyorsunuz. Kurulum aşamasında sizden Microsoft hesabı veya yerel hesap ister. Bu adımda yerel hesap belirleyip devam edebilirsiniz.

 2. 10 sene önce

  Windows 8.1 i Microsoft Tarafından Dağıtılan Seri Numaraları İle Kurduğumuzda Kaç Günlük Aktivasyon Yapılmış Oluyor ??? Windows 8 de 180 Gündü Diye Hatırlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir