1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft’tan “Toptan Bilişim” Servisi


0

Microsoft, Office paketinde yer alan, metin, grafik ve sunum yazılımlarını tek elden yöneten internet tabanlı yeni bir teknoloji geliştiriyor.

Redmond – San Francisco’da yapılan bir toplantıda yapılan basın açıklamasına göre, Microsoft kurumsal kullanıcılar için Office, e-posta, anında mesaj, video konferans ve telefon görüşmelerini tek elden yürüten bir teknoloji geliştiriyor. Microsoft’un deneme aşamasında ‘Unified Communications’ adını verdiği bu teknolojide, bir kullanıcı diğer kullanıcıya ofis, otomobil, ev veya seyahat halindeyken ulaşabiliyor. Örneğin kullanıcı bir e-posta aldığında mesajı yazmak yerine dilerse video konferans yöntemiyle yanıt gönderebiliyor.

Microsoft birleştirilmiş iletişim teknolojilerine bir süredir yatırım yapıyordu. Bunlarda Live Communications Server 2005 piyasaya çıktı, ‘Live’ etiketi altında yeni ürünler 2007 ortalarında pazara sunulacak.

İnternet Ve Voip Üzerinden Erişim

Geleneksel yazılım pazarının doyuma ulaşmasıyla yeni online servislere yönelen Microsoft’un bu ürünleri genişbant erişim ve internet telefonu VoIP (Voice over Internet Protocol) altyapılarına dayanıyor. Seattle Redmond-merkezli şirket yeni ürünlerinde Motorola ile ortaklıklar yapacak. İnternet erişimi üzerinden yürütülen uygulamalarda olduğu gibi ‘Live’ etiketli ürünlerde de güvenlik ve virüsler başlıca çekince olmaya devam ediyor.

Office 2007’nin Betası Çıktı

Öte yandan Microsoft, yeni Office iş yazılımının betasını internette yayınladı. Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’ın yeni kuşak versiyonlarını içeren MS Office 2007, kurumsal kullanıcılar için bu yılın sonunda çıkıyor.

Microsoft, yeni yazılımın bireysel kullanıcı versiyonunu ise gelecek yılın başında piyasaya sunacak. Şirket yayınladığı betayı yayınlayarak, yazılımla ilgili eleştiri ve görüşleri alıp, piyasa sunmadan önce bunları değerlendirmeyi amaçlıyor. İnternetin en büyük arama motoru Google da, online olarak çalışan bir dosyalama servisi çıkarmıştı.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir