1. Anasayfa
 2. Haberler

Düşünceleri Okuyan Bilgisayar


0

İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, insanın aklından geçenleri okuyan bilgisayar geliştirdi. Bilgisayar, bir kamera vasıtasıyla insanın aklından geçenleri, hislerini ele veren mimiklerini analiz ederek saptıyor.

Yeni teknolojinin, şimdilik yalnızca 24 yüz hareketini tanıyacak şekilde programlandığı bildirildi.

Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Peter Robinson ve meslektaşları, düşünceleri okuyan bilgisayarın insanların sürüş yeteneğini artırmadan reklamcılığa kadar çeşitli alanlarda kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Robinson, Öyle bir bilgisayar hayal edin ki, size bir şey satmak için en doğru ruh halinizi yakalasın… Araştırmamız, internet sitelerinin reklamları halet-i ruhiyyenize göre biçimlendirmesini sağlayabilir dedi.

Bilgisayarın, bunun yanı sıra online eğitimde, bilgisayarın karşısındaki kişinin öğretileni anlayıp anlamadığını saptamada veya bir sürücünün yorgun veya canı sıkkın olup olmadığını belirleyerek trafikte güvenliği sağlamada kullanılabileceği belirtildi.

Robinson, büyük bir otomobil şirketiyle birlikte çalıştıklarını ve bu bilgisayarların 5 yıl içinde otomobillere yerleştirilebileceğini söyledi.

Yeni teknolojiyi ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla birlikte bulan İngiliz bilim adamları, ileride bu akıllı bilgisayarı el kol hareketleriyle genel beden hareketlerini analiz edecek şekilde geliştirmeyi planlıyorlar.

Bilgisayar, Londra’da pazartesi günü açılacak bilim fuarında görücüye çıkacak.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir