1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft’tan Hükümetlere Güvenlik Desteği


0

Microsoft, Güvenlik İşbirliği Programı ile, ilk etapta Kanada, Şili, Norveç ve ABD olmak üzere, hükümetlere güvenlik konusunda destek verecek.

Microsoft’un Prag’da gerçekleştirdiği Hükümet Liderleri Forumu’nda konuşan Microsoft Başkanı ve Baş Yazılım Mimarı Bill H. Gates, Microsoft’un Güvenlik İşbirliği Programı’nı (Security Cooperation Program – SCP) duyurdu.

Microsoft Güvenlik İşbirliği Programı hükümetlere ulusal güvenliğe yönelik tehditler ve ekonomik dayanıklılık konularındaki bilgi paylaşımıyla kamu güvenliğinin daha etkin ve verimli yürütülmesine yardımcı olacak. Program, Kanada Kamu Güvenliği ve Acil Durumlara Hazırlık Bakanlığı, Şili İçişleri Bakanlığı, Norveç Ulusal Güvenlik İdaresi ve Delaware Eyaleti Teknoloji ve Enformasyon Bakanlığı’nın destekleriyle hayata geçirildi.

Katılımcılar arasında yer alan Kanada, Şili, Norveç ve ABD hükümetleri, Microsoft ile güvenlik saldırılarının etkilerinin hafifletilmesi, olası problemlere hazırlık yapılarak önlemler alınmasına destek ve olası saldırılara karşılık verilmesi konularında bilgi değişiminde bulunacaklar.

Değişimi yapılacak bilgi türleri arasında;

 • Kamuoyunca bilinen, saldırıya açık olduğu rapor edilen ve Microsoft’un araştırdığı konular,
 • Kaynak planlaması ve konuşlandırmayı kolaylaştıran gerçekleştirilen ve yakın zamanda gerçekleştirilecek yazılım güncellemeleri hakkında bilgi,
 • Güvenlik ile ilgili ölçümler,
 • Kritik olay veya acil durumlarda gerçekleşen olaylarla ilgili bilgiler,
 • Microsoft’un ürün güvenliği ve güvenliğe yaklaşımı ile olası saldırılara çözüm süreci bulunuyor.

Bu bilgi değişimlerine ek olarak SCP, katılımcı hükümetlerin yetkilileri tarafından tanımlanmış projelerin Microsoft’la işbirliği içinde yürütülmesini de sağlıyor. Bunlar arasında;

 • Geliştirme faaliyetlerini de içeren, kullanıcıya ulaşım ve eğitim faaliyetlerinde işbirliği,
 • Acil bir durumda ortak cevap vermeyi de kapsayan bilgisayar saldırılarına cevap verme sürecinde ortak çalışma yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Kamu Sektörü Başkan Yardımcısı Gerri Elliott, “Dijital çağ, hükümetlerin bilgisayar sistemlerini güvenli kılmalarına yardımcı olacak eşsiz mücadele yöntemleri sunuyor. Hükümetlerle işbirliği programımızla, özel sektör ve kamu sektörünün tecrübelerini hükümetlerin güvenlik olaylarına daha hazırlıklı olmasına, onları daha iyi yönetebilmesine ve güvenlik olaylarının etkilerinin azalmasına yönlendirebileceğiz” dedi.

Herhangi bir ücret içermeyen Güvenlik İşbirliği Programı, Microsoft’un hükümet bilgisayar sistemlerini güvenli kılmaya yardımcı olan teknoloji ve servisler sunma konusundaki kapsamlı yaklaşımının bir parçası olarak yer alıyor. Microsoft, Ocak 2003’te, hükümetlerin Windows platformu üzerinde güvenlik özelliklerini geliştirirken gizli kalmasına ihtiyaçlarına yönelik, Microsoft Windows ve Office’in kaynak kodlarına ve diğer teknik bilgilere kontrollü erişim sunan Hükümet Güvenlik Programı’nı başlatmıştı. Bu inisiyatif, Microsoft’un Güvenilir Bilişim İnisiyatifi’nin (Trustworthy Computing- TWC) bir parçası olarak güvenlik seferberliği çabalarına destek veriyor. Güvenlik çalışmalarına yönelik bu programlara ek olarak Microsoft’un sponsor olduğu Hükümet Liderleri Forumları’nda dünyanın birçok ülkesinden hükümet ve bilişime yön veren önde gelen şirketlerin temsilcileri ile dijital çağda ülkelerin vatandaşlara verilen hizmetler tartışılıyor. Tartışılan konular arasında Yerel Dil Programı, Sınırsız Potansiyel, Eğitimde İşbirliği ve Windows XP Başlangıç Sürümü gibi başlıklar yer alıyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir