1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. MS’ten Akademik Arama Motoru

MS’ten Akademik Arama Motoru


Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft’un MSN arama motoru, Google’ın akademik aramalarda uzmanlaşan Google Scholar hizmetine Windows Live Academic Search motoruyla karşılık verdi. İnternette arama savaşlarının hızlanmasıyla internet şirketleri kişiselleştirilmiş aramalara yöneliyor. Kütüphanelerdeki milyonlarca dokümanı biraraya getiren akademik arama motorları da ‘uzmanlaşmış arama’lara bir örnek. Öğrenciler, akademisyenler ve akademik amaçlı araştırma yapan kişiler için tasarlanan akademik arama motorları, firmalar için önemli bir prestij unsuru.

MSN Windows Live Search arama motorunu, ABD’deki 10 en büyük akademik yayıneviyle birlikte oluşturdu. İlk etapta 7 ülkede başlayan hizmet bilgisayar bilimlerinden astronomiye kadar geniş bilimsel bir yelpazeyi kapsıyor. Arama motoru, çıkan sonuçları kısa bir özet, yazar, yayım mecrası referansı ile sunuyor.

Aranan içerik arasında bilimsel dergilerde yayımlanmış makaleler ve akademik kitaplar bulunuyor. Microsoft sitenin içeriğinin genişletilmesi için akademik yayınevleriyle işbirliğini güçlendirecek.

Sitede ayrıca son ayların popüler uygulaması Really Simple Syndication (RSS) özelliği de bulunuyor.

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap