1. Anasayfa
 2. Haberler

MS’ten Akademik Arama Motoru


0

Microsoft’un MSN arama motoru, Google’ın akademik aramalarda uzmanlaşan Google Scholar hizmetine Windows Live Academic Search motoruyla karşılık verdi. İnternette arama savaşlarının hızlanmasıyla internet şirketleri kişiselleştirilmiş aramalara yöneliyor. Kütüphanelerdeki milyonlarca dokümanı biraraya getiren akademik arama motorları da ‘uzmanlaşmış arama’lara bir örnek. Öğrenciler, akademisyenler ve akademik amaçlı araştırma yapan kişiler için tasarlanan akademik arama motorları, firmalar için önemli bir prestij unsuru.

MSN Windows Live Search arama motorunu, ABD’deki 10 en büyük akademik yayıneviyle birlikte oluşturdu. İlk etapta 7 ülkede başlayan hizmet bilgisayar bilimlerinden astronomiye kadar geniş bilimsel bir yelpazeyi kapsıyor. Arama motoru, çıkan sonuçları kısa bir özet, yazar, yayım mecrası referansı ile sunuyor.

Aranan içerik arasında bilimsel dergilerde yayımlanmış makaleler ve akademik kitaplar bulunuyor. Microsoft sitenin içeriğinin genişletilmesi için akademik yayınevleriyle işbirliğini güçlendirecek.

Sitede ayrıca son ayların popüler uygulaması Really Simple Syndication (RSS) özelliği de bulunuyor.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir