1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft’tan 196 Megapiksellik Kamera!


0

Megapiksel savaşları sona erdi: Karşınızda Microsoft’un 196 megapiksellik fotoğraf makinesi. Megapiksel savaşları ulaşabileceği son noktaya ulaştı. En azından yakın zamanda kırılması kolay kolay mümkün olmayacak bir seviyeye ulaştı. Üstelik rekoru kıran ilk akla gelen fotoğraf makinesi uzmanı firmalardan biri değil; Microsoft. Basına tanıttığı son piksel canavarı tam 196 megapiksellik fotoğraf çekebilme kapasitesine sahip. Diğer bir değişle 17.310 x 11.310 piksel çözünülürlüğünde görüntü kaydedebiliyor. Ama tabii ki bu fotoğraf makinesi doğum günü fotoğrafları çekmek için üretilmedi, çok daha farklı bir görevi var.

Tam 55kg ağırlığındaki bu kamera zaten kullanıcıların yanında taşıması için pek de uygun değil. Bu kamerayı ancak büyük bir araçla taşımak mümkün. Örneğin bir uçakla… Gerçekten de Microsoft’un yeni geliştirdiği bu fotoğraf makinesi uçaklarda taşınmak ve havadan yeryüzü fotoğrafları çekilmek için özel geliştirildi. Google Earth ile kıyasıya bir rekabet içinde olan Live Maps için kullanılacak olan UltraCamXp, en ince detayına kadar yeryüzü şekillerini tüm detaylarıyla kaydedebilmek için geliştirildi.

Üzerinde 4,2 TB’lık özel taşınabilir veri depolama cihazları kullanılabilen fotoğraf makinesi, bu denli çok veriyi, hareket halindeki uçak üzerinden gerçek zamanlı olarak işleyebilmesi ve kaydedebilmesi için bir arada çalışan tam 14 işlemciye sahip. Yakın zamana kadar 92 megapiksellik UltraCamLp fotoğraf makinelerini kullanan Microsoft, yeni kamerası ile Live Maps hizmetinin rakibi ile daha kolay rekabet edebilmesini umuyor.

Kaynak: teknolojide.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir