1. Anasayfa
 2. Haberler

Hangi Ofis Sürümleri Windows 7’de Çalışıyor?


0

Eski bilgisayarınızı Windows 7 yüklü bir bilgisayar ile değiştirdiniz. İş Office kullanmaya gelince de lisans sahibi olduğunuz eski yazılımı kullanmak istediniz veya sadece merak ettiniz “Acaba çalışacak mı?” Elbette yeni işletim sistemiyle, yeni bir yazılım kullanmak, güvenlik ve uyumluluk açısından en mantıklısı. Ancak kimi kullanıcılar için alıştıkları kelime işlemcilerden, eski Office sürümlerinden vazgeçmek kolay kolay mümkün olmuyor. Çoğu kullanıcı yeni bir PC’ye ve Windows 7’ye yakıştıramayacaktır, ama Office 97’yi, 2000′, XP’yi, 2003’ü kullanmakta ısrarcı olanlar, eski arayüzleri çok sevenler eski bu ofis paketlerini yeni bilgisayarlarında da kullanmak isteyebiliyor.

Microsoft’un uyumluluk veri tabanını ziyaret ederek kontrol etmek ilk adım. Buradan Microsoft’un ücretsiz Windows 7 Upgrade Advisor yazılımını indirmek ve ürün aratmak mümkün. Bu yazılım eski bilgisayarlarda da çalışarak yazılımların Windows 7 ile uyumlu olup olmadığını gösteriyor.

Veritabanı kontrolü Office 2007 ile 2003’ün uyumlu olduğunu gösteriyor. Ancak Office 2000 ve Office 97 için ücretli yükseltme tavsiye ediliyor. Bu sürümlerde sorun olup olmadığı ise belirtilmiyor.

Office XP’ye ise hiç yer verilmemiş. Daha eski bir rapora bakıldığında ise Office 2000, Office XP, 2003 ve 2007 sürümlerinin hepsinin Windows Vista altında destekli olduğunu görüyoruz. Microsoft yetkilileri çok eski Office sürümlerinin çalışabileceğini ancak test edilmediğini ve sorunlarla karşılaşılabileceğini belirtiyorlar.

Microsoft’un forumlarında Office 2000’in Windows 7 ile bir takım düzenlemeler yapmak suretiyle çalışabileceği belirtiliyor. Office 97 ise bundan daha zor olabiliyor. Office 2000’i Windows 7 altında çalıştırmanın en iyi yolu XP Mode kullanarak sanal bir Windows XP kurmak. Elbette XP Mode’un Windows 7 Professional ve üstündeki sürümlerde yer aldığını hatırlatalım.

Office 97’e gelirsek, Windows 7 altında kurulan Office 97, çeşitli kayıt defteri değişiklikleri yaptığı için pek çok soruna sebep olabiliyor. Daha sonradan detaylı bir kayıt defteri değişikliği ile bu sorunların bazılarını düzeltmek mümkün olsa da, internet aramasında özellikle değiştirilmesi gereken kayıt defteri anahtarlarını bulmak.

Bazı kullanıcılar ise Office 97’yi sorunsuz bir şekilde çalıştırıp kullanabildiklerini belirtiyorlar. Sonuçta bu kadar eski bir yazılımın, yeni bir işletim sisteminde çalışması bile büyük bir başarı. Office 2000 ve Office XP de çalışıyor, ancak bazı kullanıcılar, Office 97’deki gibi çeşitli sorunlar bildiriyor. Esas sorun, nadir görülen bir hatayla karşılaşıp, internet üzerinden destek bulamamak oluyor. Eski Office sürümlerin resmi desteği bitmiş durumda.

Biz de tecrübe ettik, eski sürümler içerisinde en sorunsuzu Office 2003, ayrıca destek kolaylıkla bulunuyor ve Ribbon arayüzünden önceki en iyi sürüm bu. Elbette Office 2007’de yer alan docx gibi standartlarda dosyaları açabilmek için uyumluluk paketi indirmek gerekiyor. Office böyle bir dosya açamaya kalktığınızda otomatik olarak indirmeyi öneriyor.

OpenOffice.org güvenlik ve uyumluluk açısından daha iyi bir alternatif. Google Docs da güçlü bir alternatif ama her iki seçenek de klasik Office’e alışkın olanlar için, alışkanlık açısından biraz zor. Alışkanlık değiştirmekten kaynaklanan üretkenlik kaybını azaltmak için Ücretsiz Office 2010 sürümünü yeğlemek de mantıklı. Elbette bu sürümün önce çıkması gerekiyor.

Kaynak: www.habertekno.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 5
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 1
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 1
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir