1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Microsoft’tan Bir Zafer Daha


0

Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Merkezi (Microsoft Malware Protection Center – MMPC)‘nden yapılan açıklamada, “autorun” virüsünden etkilenen Windows Vista ve Windows XP yüklü bilgisayar sayısının şubat- mayıs ortası dönemde bir önceki üç aylık döneme göre 1.3 milyon azaldığı bildirildi. Son birkaç yıldır cidi bir tehdit olarak varlığını sürdüren ve Microsoft’un autorun özelliğinden (Bir cihazın bilgisayara takıldığında otomatik olarak çalışmaya başlaması.) faydalanarak çoğunlukla flash bellekler, hafıza kartları ve diğer harici sürücüler üzerinden yayılan autorun virüsü; Conficker, Rimecud ve Taterf gibi önemli kötü amaçlı yazılımların da yayılmasını tetikliyordu.

Şubat ayında, Windows Vista ve Windows XP için autorun özelliğini kilitleyen bir güncelleştirme yayınlayan Microsoft, güncel autorun özelliğini Windows 7’de varsayılan olarak vermeye başladı. Bu güncelleştirmeleri takiben, Mayıs ayı içerisinde Windows XP çalışan bilgisayarlarda yüzde 59 ve Windows Vista çalışan bilgisayarlarda yüzde 74 oranında daha az autorun virüsü enfeksiyonu tespit edildi. En son servis paketlerine sahip Windows XP SP3, Windows Vista SP1 ve SP2 gibi işletim sistemlerinde daha da büyük düşüşler gözlemlendi. Hali hazırda autorun güncellemesi ile gelen ve autorun virüsüne karşı korunaklı olan Windows 7’nin enfeksiyon oranlarında ise ciddi bir değişim gözlenmedi. Windows XP SP2 için herhangi bir güncelleme yayınlanmadı zira Microsoft artık bu işletim sistemini desteklemiyor. Toplamda, tüm işletim sistemleri göz önüne alındığında Mayıs ayı içerisindeki enfeksiyon sayısı bir önceki yılın değerlerine göre yüzde 68 oranında azalmış durumda. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye, buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

28 Nisan 1988'de Söke'de doğdum. 2002'de orta öğrenim için İzmir Fen Lisesi'ne geçtim. 4 yıllık lise eğitimini ardından, 2006 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisli Bölümü'ne yerleştim. Halen lisans eğitimime devam etmekteyim, 2011 Haziran'da lisans derecemi almış olacağım. Son iki sene içinde, sırasıyla Airties, Intel, Pals Elektronik isimli firmalarda kısa dönem stajyer olarak çalıştım. Hali hazırda, Microsoft Türkiye Ofisi'nde uzun dönem stajyer olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap