İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Windows 8
 3. Microsoft Surface Deneyimi – Türkiye’deki Detaylı Deneyimsel İlk İnceleme Yazısı

Microsoft Surface Deneyimi – Türkiye’deki Detaylı Deneyimsel İlk İnceleme Yazısı

Microsoft 26 Ekim 2012 tarihinde satışa çıktı. Sizin hakkındaki düşüncenizi bilmiyorum ama ben bu anı uzun süredir bekliyordum. Bunun en önemli nedeni kendime uygun bir tablet formuna sahip bir cihazı bugüne kadar beğenmemiş olmam.

konusunda bugüne kadar birçok inceleme ve değerlendirme yazısı yazıldı. Teknik karşılaştırma veya ürün karşılaştırma yapmayacağım. Bunun yerine ben sizler için hayatımda ’in son 2 hafta içerisinde ne tür rahatlık sağladığını ve neler hissettiğimi anlatmak istiyorum.

Öncelikle ilk satışa çıktığı güne dönelim.

26 Ekim 2012: Yakın bir arkadaşım Florida Mall Microsoft Store’dan bana telefon açarak Surface’ımı teslim aldığını ve Cumartesi günü Bermuda’ya getireceğini belirtti.

27 Ekim 2012: Kendisinden haber alamadığım sıkıcı bir gün.

28 Ekim 2012: Arkadaşım bana gelip teslim alabileceğimi belirtti ve evinde buluştuk. Surface’ıma kavuşmuştum.

İlk bakışta kutusu gerçekten güzel tasarlanmış ve hoş bir görünüme sahip. Kolay açılabiliyor ve içerisinde Surface’ı görebiliyordum. Surface’ı kutusundan çıkardığımda biraz ağır gelmişti ama hemen alışıyorsunuz. kickstand büyük bir rahatlık sağlıyor. Touch Cover klavye çok ince bir tasarıma sahip ve tuşlara alışmak kolay. Klavyeyi ilk gördüğümde “bu klavye yakın zamanda çok kirlenir” yorumunu yapmıştım ama şu ana kadar hiçbir leke ile sorunum olmadı.


Resim-1


Resim-2

Touch Cover seçimim Magenta renkti. Surface Pro alacağım ve Surface RT tabletimi eşime vereceğim için kendisinin seçtiği klavyeyi tercih ettim. Klavye dışında VGA ve HDMI kabloları da satın aldığım yan ürünler arasında bulunuyordu. Onların da kutuları Surface kavramına uygun tasarlanmış ve kolay açılabiliyordu.

Hemen Power tuşuna bastım ve hiç beklemediğim kadar hoş, parlak ve rahat görülebilir bir şekilde Surface yazısı karşıma çıktı. Hemen genel ayarları yapıp kişisel hesabımı seçip Start ekranına ulaştım. HP Laptopumda Windows 8 kullandığım için ve aynı hesap ile girdiğim için Surface tüm ayarlarımı almıştı. Wireless otomatik olarak bağlandı. Tüm bağladığım hesaplarım Exchange, Facebook, Twitter, Skype vs ile ilgili ayarlar geldi. People Hub senkronize oldu. Maillarımı otomatik olarak indirdi. Bu sırada bende Microsoft Store’dan daha önce satın aldığım uygulamalarımı seçtim ve yükledim. Skype, XBOX Smartglass ve diğerleri.


Resim-3


Resim-4

XBOX smartglass ve Music, Video uygulamalarına da değinmem gerek. Surface ile birlikte gelen Music ve Video uygulamaları XBOX hesabı kullanıyor. Ben aktif bir XBOX kullanıcısı olarak bunun çok faydasını gördüm. XBOX music pass sayesinde artık istediğim zaman istediğim şarkıyı dinleyebiliyorum. Ve tabii ki en güzel uygulamalardan biri olan XBOX Smartglass’ı kullanarak XBOX’ınızı Surface aracılığı ile yönetebiliyorsunuz.


Resim-5


Resim-6

Surface taşıma rahatlığı ve özellikle kullanım anlamında beklediğimden çok daha iyi çıktı. Uygulamalar arası geçiş ve performans gerçekten iyi. Office 2013 Preview ile birlikte gelmesi güzel ancak Outlook olmaması sıkıntı yaratabiliyor bazen. Mail uygulaması tam anlamıyla her ihtiyacı karşılamasa da yeterli duruyor. Profesyonel anlamda iş için kullanmak isteyenler, Outlook olmadan yaşamam diyenler, ben tabletime Windows desktop uygulamaları yüklemek istiyorum diyenler yakın zamanda çıkacak olan PRO sürümünü değerlendirebilir.

Kapasite konusunda hep kafamda soru işaretleri vardı. 32GB kapasitesi olmasına karşın şu anda 16GB altında boş alana sahibim bunun en büyük nedeni SkyDrive kullanımının çok kolay olması ve neredeyse her tür verimin Skydrive da bulunması. Bu bana farklı noktalardan veri erişimi sağlıyor ve ne olursa olsun hiçbir zaman veriye ulaşma sorunum olmuyor ama yine de ne olur ne olmaz diye 64 GB MicroSD kart ile kapasite arttırımını tavsiye edebilirim.

Yaklaşık iki haftadır aktif olarak kullanıyorum. Beni şaşırtan diğer bir nokta ise şarjım akşam eve gittiğimde genelde %10 üzerinde oluyor.

İş ortamında ise kesinlikle çok faydalı oluyor. Toplantıları kaydederken aynı zaman da OneNote kullanmak inanılmaz bir rahatlık sağlıyor. HD kamera sayesinde görüntü kalitesi yüksek toplantı notlarına sahip olmak bence her zaman iyi bir avantaj. Son 2 hafta içerisinde normalden daha yaratıcı ve iş konusunda profesyonel olarak çalışabildiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Notlarıma ve bilgiye ulaşma hızım arttı. Hızlıca Surface’ı açıp istediğim bilgiye ulaşabiliyor ve yapmam gereken işleri halledebiliyorum. VGA ve HDMI eklentileri sayesinde istediğim cihaz üzerinden sunum yapabiliyorum.

Benim Surface deneyimim şimdilik bu şekilde. Yakın zamanda da değişeceğini sanmıyorum. Pro versiyonu elime geçene kadar Surface RT kullanmaya devam edeceğim. Surface ile ilgili izlenimlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 7 sene önce

  Serkan hocam ellerine sağlık, gerçekten güzel bir yazı olmuş. Microsoft Surface’in Türkiye satışının şuanda olmaması hayal kırıklığımız olsada umudumuzu yitirmiş değiliz 🙂

 2. Surface yazılanlara bakıldıgında gercekten cok guzel bir cihaz. benim bugun deneyimlediğim kadarı ile kullanımı da çok rahat. tek bir eksik gozume carptı: 3g destegi olmaması. hem bu eksik hem de turkiyede satılmamasından dolayı sanırım ben tercihimi Asus Vivo Tab’tan yana kullanacağım.

  Bu arada Serkan çok guzel yorumlamısın, pek rastlayamadığımız tarzda bir anlatım olmus.

 3. Keşke bu kadar yazı yerine elinizde de Surface var iken video çekmiş olsaydınız..

 4. 7 sene önce

  istanbulbilisimden alınabiliyor şu an surface 16 Gblık olanın fiyatı 1630 TL

 5. Hocam aynı tableti almayı duşunuyorum. Resim1 de ki arkada bulunan donuşturuculeri internette bulamadım. Onları nerden alabilirim ozelliklede vga olanı. Sunum yapacağım projeksiyonda maalesef hdmı bulunmuyor.

 6. guzel paylasım