1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8.1 İle Kurumsal Çözümler Nelerdir?

Windows 8.1 İle Kurumsal Çözümler Nelerdir?


21 Haziran günü MSHOWTO ekibi olarak sezonun son etkinliği için Microsoft Türkiye ofisindeydik. Bende son oturumda ile Kurumsal Çözümler konulu sunumumu yaptım.

Bu oturumda her zaman yaptığım sunumların aksine geniş bir yelpazeden ziyade 4 teknolojiyi kısa ve öz olarak anlatmaya çalıştım.

Neden 4 teknoloji?

IT uzmanları veya çözüm uzmanları olarak zaman zaman çok fazla teknoloji içerisinde kayboluyoruz ve hali hazırda elimizde bulunan kullanabileceğimiz teknolojiler yerine farklı arayışlar içerisine giriyoruz.

Aşağıda sizlerle paylaştığım sunumumda anlattığım 4 teknoloji;

  • Microsoft Direct Access
  • Windows To Go
  • UE-V (User Experience Virtualization)

 

Peki bu 4 teknoloji bizim için neden önemli. Günümüzde artık tüm IT çözümlerinin tüketici veya son kullanıcı etrafında döndüğünü (consumerization) kavramından elimden geldikçe bahsetmeye çalışıyorum.

Bu kapsamda sürekli yeni çözüm, teknoloji ve modeller görüyoruz. BYOD (Bring Your Own Device), Mobil Cihaz Yönetimi (MDM), Bulut Servisleri vs.

Tüm bu teknolojilerin en önemli ortak noktalarından bir tanesi kullanıcıları maximum seviyede mobil tutmak. Mobilite hem iş hem de özel yaşantımızın önemli parçalarından bir tanesi.

Bu bağlamda IT uzmanlarının yeni IT yapılarında mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için öne çıkan ihtiyaçlarını, Mobilite, Güvenlik, Yönetilebilirlik ve Kullanıcı Deneyimi olarak özetleyebiliriz.

Tüm bu çözümleri günümüz BT ortamlarında kurumsal anlaşması olan ve Windows 8.1 Enterprise sürümlerine sahip olan kolayca sağlayabilirler.

Kurumsal ortamlarda Kurum Networkü genişleten ve kullanıcıların kurum kaynak ve uygulamalarına erişmesini güvenli bir şekilde sağlayan Direct Access Teknolojisi uzaktan erişim yöntemlerinde kullanıcı etkileşimini kaldırarak kolay kurulum ve yönetim seçenekleri ile günümüz IT ortamlarının en önemli teknolojilerinden bir tanesi.

Direct Access uzak kullanıcıları kurum kaynaklarına eriştirirken aynı zamanda mobil kullanıcıların online güvenliğini de sağlamış oluyor.

Veri hırsızlığına karşı disk şifreleme teknolojisi olarak gelen Bitlocker gelişmiş koruma seçenekleri ile kullanıcıların mobil Windows cihazlarını ve disklerini çalıntılara karşı korurken kullanıcıların offline güvenliğini sağlıyor.

Mobilite de sınır tanımak istemeyen kurum ve kullanıcılar için Windows To Go, Windowsları USB aygıtlara sığdırarak Windows’sunuzu cebinizde taşımanıza olanak sağlıyor. Aynı zamanda Bitlocker To Go teknolojisi ile USB ye sığan Windowsları şifrelenmiş bir şekilde taşımak mümkün.

User Experience Virtualization (UE-V) teknolojisi ise tüm bu mobilite döngüsünde kullanıcı deneyimini koruyarak tüm cihazlardan aynı kullanıcı deneyiminin yaşanmasını sağlıyor.

Bu teknolojileri özetlemek gerekirse;

Direct Access ile kurum dışına çıktık, Kurum dışına Windows cihazımız (Laptop, Tablet, Hybrid Cihaz) veya Windows To Go sayesinde USB ile çıkabiliyoruz. Dışarıda donanımlarımızı koruyan Bitlocker teknolojimiz bizi güvende tutarken. UE-V ile tüm ortamlarda aynı kullanıcı deneyimini yaşıyoruz.

Bu anlamda bu 4 teknoloji ile mobilite altyapımızı güvenlik ve kullanıcı deneyimi ihtiyaçları ile beraber sağlamış oluyoruz.

Ben bu teknolojilere mobilitenin temel taşları olarak görüyorum.

Ayrıca Windows To Go kullanımlarında kullanıcı deneyimini, uygulamalarınızı Windows İmajlarınızda taşımak yerinde App-V gibi teknolojilerle destekleyerek performans avantajları ve merkezi kaynaklar ile bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Bu geliştirmelere Windows Server ve Windows birlikteliği ile çok daha fazla deneyimler katabilirsiniz.

Yukarıda anlattığım konuları özetleyen kısa seminer sunumumu sizlerle paylaşıyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap