1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Microsoft Office 2007 (Office 12): Yeni Kullanıcı Arabirimi İncelemesi

Microsoft Office 2007 (Office 12): Yeni Kullanıcı Arabirimi İncelemesi


Microsoft yeni Office versiyonunu açıkladı. Daha önce olarak bilinen kullanıcılara yeni bir ara yüz ve yeni satın alınan uygulamalarla bütünleşme sağlıyor.

Önceki adıyla “Office 12” olan Microsoft Office System 2007’nin tasarlanmasındaki temel unsur, hiç şüphesiz ki kullanıcıların vazgeçemediği genel Office özelliklerin kullanımını “En Kolay” hale getirmek, “Menü” kargaşasından kurtulmak olmuştur.


Şekil-1: Microsoft Office , Office , Office ve Office Access 2007 aerodinamik görünümlü, dikkat dağılmasını azaltacak, dağınıklıktan uzak, tamamen sade bir çalışma alanı bulunan yapılarıyla, kullanıcıların en hızlı ve rahat şekilde çalışabilmelerini amaçlıyor.

Tasarım Amaç ve Yaklaşımları
Önceki Microsoft Office sürümlerinde kullanıcılar, menüleri, araç çubuklarını, görev bölmelerini ve iletişim kutularını işlerini tamamlamak için kullandılar. Bu sistem, sınırlı sayıda komut içeren uygulamalarda işe yaradı. Fakat şimdi, programlar birçok işi yapıyorlar, birçok komut barındırıyorlar dolayısıyla menüler ve araç çubukları sistemi artık beklendiği gibi çalışmıyor. Birçok kullanıcı için, uygulama özelliklerini bu dağınık menü yapısı içerisinde bulmak ve kullanmak artık çok zor bir hal aldı. Bu sebeple, yeni ile yapılacak tasarım değişikliğinin temel amacı, Office uygulamalarının sunduğu tüm özelliklerin kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilir ve kullanılabilir olmasıdır. Bununla birlikte, temiz ve dağınıklıktan uzak bir çalışma alanı, kullanıcıların işlerine daha fazla yoğunlaşıp, harcanan zaman ve enerjiden tasarruf sağlıyor. Bu amaçlar doğrultusunda geliştirilen yeni Microsoft Office 2007 daha kolay kullanımı ile mükemmel sonuçlar sağlıyor.

Yeni Özellikler
Office 2007 uygulamalarının, kullanım kolaylığı ve çalışabilirliğin arttırılması için tasarlanan yeni görünümü ile birlikte gelen kullanışlı özellikleri mevcut. Bu yeni özelliklere basitçe değinelim:

Ribbon (Şerit)
Geleneksel menüler ve araç çubuklarının yerini, ortak görevlerin içerisinde bulunduğu sekmelerin düzenlendiği bir Ribbon (Şerit) adı verilen yeni bir araç alıyor. Ribbon un üzerindeki sekmeler, Office Word 2007, Office PowerPoint 2007, Office Excel 2007 ya da Office Access 2007 de uygulanacak komut ile ilgili görev alanlarını bulunduruyor.


Şekil-2: Office Word 2007 içerisindeki Ribbon.

Contextual Tabs (Sekmeler)
Bazı komut takımları, sadece belirli bir konu ile ilgili düzenleme yaparken aktif olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, Excel 2007 de ekranda bir Chart gözükene dek ve kullanıcı o Chart ı seçip düzenlemek isteyene dek Chartların düzenlenmesi ile ilgili seçenekleri göremeyeceksiniz. Şimdiki Office sürümlerinde bu özellikleri bulmak çok zor ve uğraş vericidir. Oysaki Excel 2007 de, bir Chart üzerine tıklayarak, sadece Chart düzenlemesi ile ilgili tüm komutların bulunduğu sekmelere ulaşabilirsiniz. Contextual Tabs (Sekmeler) sadece onlara ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkarlar ve yapılması gereken işleme ait komutları çok kolay bulmanızı ve kullanmanızı sağlarlar.


Şekil-3: Contextual Tabs (Sekmeler) en uygun zamanda kullanıcının ihtiyacına ilişkin komutları ekrana getirir.

Galleries (Galeriler)
Galeriler, yeniden düzenlenen uygulamaların tam anlamıyla “kalbi” olmuştur. Galeriler, kullanıcıların Word dokümanlarında, Excel tablolarında veya Access veritabanlarında kullanabileceği bir takım ön tanımlı düzenleme seçenekleri sunar. Bazı basit ve olası seçenekleri sunarak, karmaşık arabirimler, iletişim kutuları ve sayısız seçenekten kullanıcıları kurtarır, profesyonel çalışmayı sadece “Seç ve Tıkla” yöntemi ile en basite dönüştürür.


Şekil-4: Galeriler, birçok ön tanımlı biçimleme seçeneğini “seç ve tıkla” basitliği ile istenilen sonuca döndürüyor.

Diğer Önemli Başlıklar

  • Office Professional Plus 2007, yeni web sunucu Office SharePoint Server 2007 ile de bütünleşme sağlıyor.
  • Microsoft Office Communicator, Microsoft’un kurumsal mesajlaşma uygulaması ve Office Professional Plus 2007’nin yeni bir özelliği olarak göze çarpmakta.
  • Office Professional Plus 2007 üstüne daha kapsamlı, birlikte çalışma ve mobilite özellikleri taşıyan Microsoft Enterprise 2007 kurulu.
  • Office Enterprise 2007, Microsoft’un Groove Teknoloji firmasını satın alması sonrası geliştirilen birlikte çalışma uygulaması Office Groove 2007 içeriyor.
  • Yeni kurumsal paketin bir başka parçası da, Outlook’un e-mail ve takvim özelliklerinin yerine gelen Office OneNote 2007.
  • Yahoo ve Google’un benzer uygulamaları ile yarışan 3 Office Live versiyonu tanıltıldı; Office Live Basics, Office Live Collaboration ve Office Live Essentials.

Microsoft Office 2007 Kullanıcı Arabirimi Görüntüleri


Şekil-5: Word dokümanlarında dinamik grafikler kullanarak daha etkili olun.


Şekil-6: PowerPoint ile yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayın.


Şekil-7: Excel ile 3D görünümlü Chart oluşturmak çok daha basit.


Şekil-8: Ribbon ile neye ihtiyacınız varsa o elinizin altında.


Şekil-9: Access formları artık daha kullanışlı ve kolay hazırlanabilir.


Şekil-10: Access te Tablolara hükmedin.


Şekil-11: Stillerin etkilerini uygulamadan önce görün! Sadece mouse yi istediğiniz stilin üzerinde bekletmeniz yeterli.


Şekil-12: Excel de firmanızın büyüme oranını aynı hücrede grafiksel olarak göstermeye ne dersiniz?


Şekil-13: Tablolarda Iconlar kullanın, Grafikler ile oranları gösterin, 3 boyutlu Chartlar ile bilgiyi etkiye dönüştürün!


Şekil-14: Excel 2007 Ribbon. Sadece ihtiyacınız olan tüm komutlar elinizin altında.


Şekil-15: PowerPoint 2007 Ribbon. Menü kargaşası artık yok.


Şekil-16: Word 2007 Ribbon. Word özelliklerinin hepsinden etkili bir şekilde faydalanacaksınız.


Şekil-17: Word 2007 Ribbon.


Şekil-18


Şekil-19: İmza ve diğer görsel seçenekler geliştirilmiş.


Şekil-20: Mail Merge ve diğer birleştirme seçenekleri daha kullanışlı.


Şekil-21: Document Inspactor ile belgenizi hazırlamayı bitirdikten sonra son rötuşları yapabilirsiniz.


Şekil-22: Office 2007 ile VBA arabirimi de geliştirildi.


Şekil-23: Outlook New E-Mail ara yüzü.


Şekil-24: Office 2007 kişiselleştirilebilir yeni “File” menüsü ile çok daha kullanışlı.


Şekil-25: Excel 2007 Ribbon.


Şekil-26: ara yüzü.


Şekil-27


Şekil-28: Office 2007 “File | Save” ekranı.


Şekil-29

Yorum Yap

Yorum Yap