1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Microsoft Intune ile Samsung Knox İlke Kuralları Yapılandırma

Microsoft Intune ile Samsung Knox İlke Kuralları Yapılandırma


Samsung Knox Nedir?

Android 4.3 sürümünden sonra duymaya başladığımız KNOX özelliğini kısaca açıklayacak olursak, Kurumsal verileriniz ile Bireysel verilerinizin birbirinden ayrılmasıdır. Biraz açacak olursak, çalıştığınız firma kurumsal döküman, mail hizmeti vs.. yönetiyorken siz ise bireysel verileriniz üzerinde istediğinizi yapabiliyorsunuz. Temelde amaçlanan kurumsal verilerin güvenliğinin arttırılması ve önemli verilerin dışarı sızdırılmasının engellenmesidir. KNOX sayesinde Android cihazlardaki açıklara karşı bir kat daha güvenliğinizi arttırmış oluyorsunuz. Maalesef negatif tarafları da mevcut. Özellikle Samsung KNOX kullanmaya başlarsanız cihazı rootlama işlemini yapamıyorsunuz. Bunu denediğinizde cihazınız garanti kapsamı dışı kalabiliyor. Kısa açıklamadan sonra konumuza dönecek olursak, Samsung KNOX kullanmadan, Microsoft Intune üzerinden KNOX’ a ait nasıl kural yapılandırabileceğimizi göreceğiz.


Resim-1

İlk olarak Microsoft Intune platformunda oturum açıyoruz. İlke tabını tıkladıktan sonra İlke Ekle diyoruz.


Resim-2

Örneğimiz Samsung KNOX için olduğundan Android seçiyoruz. Diğer yazılarımı okumayan arkadaşlar için özellikle bu adıma kadar Türkçe arayüz ile devam ettim. (Türkçe desteği mevcut)

Microsoft Intune’ a yeni başlayanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Genel Yapılandırma seçip devam ediyoruz.


Resim-3

Yönetimin Google’ a yedeklerin çıkmasını istemediklerini varsayarak ilerleyelim. Kuralımıza isim verelim.


Resim-4


Resim-5

Bizim istediğimiz kural Cloud bölümünde Documents & Data altında. Kuralımızı No olarak seçersek kullanıcılarımıza Google yedeklemeyi yasaklamış oluyoruz.


Resim-6

Kuralımızı kime atayacağımızı seçiyoruz.


Resim-7

Kısa bir süre sonra cihazımda testimi yapıyorum. Yedekleme bölümünün pasif hale geldiğini görüyorsunuz. Bu sayede kurumsal verilerinizin istemediğiniz bir yerde yedeklenmesini de engellemiş oluyorsunuz. Bu kuralları elbette Samsung KNOX kullanarak da yapabilirsiniz fakat bazı dezavantajları bulunuyor. Yazımın başında belirtmiş olduğum gibi Samsung KNOX kullanmadan önce yazımın sonundaki linkleri incelemenizde fayda buluyorum.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://www.androidpit.com.tr/samsung-knox-nedir-nasil-kaldirilir

http://www.samsung.com/tr/business/solutions-services/knox-solutions/my-knox/my-knox

http://www.samsung.com/kz_ru/business/mobile/samsungknox/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap