1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft Dynamics Şirketinizin Çevre Performansını Ölçecek


0

İşletmelerin öncelikli ERP tercihi olan Microsoft Dynamics AX şirketlerin çevre performanslarını ölçümlemelerini sağlayan yepyeni bir araç sunuyor. Microsoft Dynamics AX ile gelen yeni yazılım aracı Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli, işletmelere, enerji tüketimlerini denetim altına alarak maliyet yönetimi konusunda büyük katkı sağlayacak. Kurumsal iş süreçlerini entegre ederek işletmelere yüksek verimlilik sağlayan Microsoft Dynamics AX, yeni bir yazılım aracıyla kurumların çevre performansını izleyecek. Şirketlerin çevre karnesini çıkaran Microsoft Dynamics AX Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli, aynı zamanda işletme genelindeki enerji tüketimini de yakından takip ederek kurumsal maliyet yönetimine katkıda bulunacak. Microsoft’un kurumsal kaynak planlama yazılımı Microsoft Dynamics AX, bu gösterge paneli ile enerji tüketimiyle ortaya çıkan sera gazı emisyon değerlerini de izleyerek işletmelere çevre konusunda gerekli uyarılarda bulunacak.

Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli, şirketlerin çevre ile ilgili küresel raporlama ihtiyaçları doğrultusunda kabul görmüş dört temel göstergeden hareketle kurumların enerji tüketimini ve bu tüketimden kaynaklanan karbon ayak izini ölçebiliyor. Microsoft Dynamics AX kullanıcısı şirketler, bu göstergeler doğrultusunda enerji tüketimlerini gözden geçirirken bu arada işletmenin çevresel etkilerini de izleyebilecekler.

Uluslararası ölçekte rekabet eden firmaların çevreci üretim yapıyor olması, ekonomik işbirlikleri ve ortaklıklar açısından da önemli bir artı puan olarak değerlendiriliyor.

Microsoft Dynamics İş Çözümleri Direktörü Ongun Aydın konu hakkında şunları söyledi:
“Microsoft Dynamics AX, Türkiye’deki özellikle birçok ihracatçı KOBİ’mize yüksek verimlilikte iş yapma ve tasarruf olanağı sunuyor. Dynamics AX Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli’nin kurumlarımıza sunduğu en önemli avantaj, maliyeti giderek yükselen bir kalem olan enerjinin daha dikkatli kullanılmasını sağlaması olacak. İşletmenin enerji tüketimini denetim altında tutan Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli, verimli yakıt tüketimiyle faturaların hafiflemesini sağlayacak. Daha da önemlisi boş yere kullanılan enerjinin çevreye zararlarını da önlemiş olacak.”

Çevreci teknolojileri şirketler talep ediyor
Microsoft’un uzun süredir üzerinde çalıştığı bu teknoloji, tüm dünyada kurumsal tüketici tarafından ilgiyle beklenen bir ürün olarak biliniyor. Forrester Research araştırma kuruluşunun 130 büyük firmanın BT satın alma yöneticisi ile yapmış olduğu bir araştırma, işletmelerin % 55’inin enerji tasarrufuyla çok yakından ilgilendiğini gösterdi. Araştırmaya katılanların % 50’si ise böyle bir yazılım aracını kullanmanın en doğru kurumsal stratejilerden biri olduğunu ifade etti.

Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli, Dynamics’in yenilikçi Rol Merkezi yaklaşımı ile yöneticilere özel bilgiler sunmak amacıyla yapılandırılabiliyor. Göstergenin sunduğu raporlara, Microsoft Dynamics AX 2009’un kullanışlı arayüzleri veya Microsoft Office 2007 uygulamaları üzerinden erişilebildiği gibi Microsoft Office SharePoint Server bağlantısıyla kurum genelinde de yaygınlaştırılabiliyor. Böylece işletme genelinde enerji tüketimi ve çevre konusunda şeffaflık ve farkındalık yaratmak mümkün olabiliyor.

Microsoft Dynamics’den çevreci çözümler
Microsoft Dynamics AX Sürdürülebilir Çevre Gösterge Paneli sayesinde çevreci duyarlılık artık kurumsal bir kültür haline geliyor. Ayrıca işletmelerde iş ortaklarının ve tedarikçilerin talepleri doğrultusunda olduğu gibi yasal zorunluluklar uyarınca çevreci standartlara uyumluluk sağlanmış oluyor.

İşletmelerin Microsoft Dynamics NAV (Navision) ile de muhasebe prensiplerine uygun çevre yönetimini nasıl uygulayabileceklerini açıklayan yeni bir yönerge duyuran Microsoft, şirketlerin kendi karbon ayakizlerini ölçümlemelerini kolaylaştırmak için güçlü bir rota izlediğini de kanıtlıyor. Yeni yayınlanan yönergeyle birlikte Microsoft Dynamics iş ortakları geliştirdikleri çözümlerde çevre ve enerji tasarrufu konusunda alternatif çözümlere yer verme olanağı bulabilecekler.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir