1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure SQL Yenilikleri

Microsoft Azure SQL Yenilikleri

Bu yazımda sizlere ortamında SQL veri tabanı hizmetleri için ön izlemeye sunulan depolama seçeneklerinden bahsedeceğim ve ön izlemeyi nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğim.

Yenilikler sunulmadan önce temel olarak depolama işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz iki katman bulunmaktaydı : Web ve işletme katmanları. Microsoft bu katmanların yerine Temel, Standart ve Premium katmanlarını ön izlemeye sundu. Katmanların kısaca özelliklerine göz atalım.

Resim-1

Yeni sunulan katmanların ön izlemesini yapmak için öncelikle ; Azure hesabınıza giriş yapalım daha sonra https://account.windowsazure.com/PreviewFeatures adresinden.


Resim-2

“New Service Tiers for ” seçeneğinin yanında buluna “Try It Now” seçeneğini tıklayalım ve katmanların ön izlemelerini aktifleştirelim.


Resim-3

Abonelik seçeneğinizi seçtikten sonra ilerleyelim . İşlemleri tamamlandıktan sonra Azure portalımıza geçiş yapalım.


Resim-4

SQL DATABASES sekmesi altından “Create A SQL Databases” seçeneği ile yeni bir veri tabanı oluşturalım ve aktifleştirdiğimiz katmanlar üzerinde işlem yapalım.


Resim-5

“Preview Editions” seçeneği altında yeni sunulan katmanlar “Basic” , “Standart” ve “Premium” olarak görüntülenmektedir. Yeni sunulan katmanlar yaklaşık olarak 12 ay sonrasında hizmete sunulacağından mevcut durumda sadece denemelerini yapabiliyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle iyi çalışmalar dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap